Booking Holdings Libra Birliğinden Ayrıldı

Booking-Holdings-Libra-Birliginden-Ayrildi-kripto-para-cryptocurrency-blok-zincir-blockchain-facebook-bitcoin-btc-stablecoin

Önde gelen çevrimiçi seyahat şirketi Booking Holdings, Facebook’un önerdiği Libra istikrarlı koin (stablecoin) yönetim kurulu olan Libra Derneği’ni görevden aldı.

Bu nedenle Booking Holdings, projeyi terk eden bir dizi şirkette en son haline geldi ve Bloomberg’ın 14 Ekim’de yaptığı açıklamada, ilk 28 kuruluştan 21 kurucu üye kaldı.

Umut verici bir başlangıç

Booking.com, priceline.com, agoda.com ve diğerlerinin yanı sıra Kayak gibi seyahat sitelerinin arkasında duran Booking Holdings, Haziran ayında Libra Derneği’nin kurucu üyesi oldu. Ağustos ayında, Booking Holdings CEO’su Glenn Fogel, blok zinciri (blockchain) bazlı para birimlerinin artmaya devam edeceğine ve daha popüler olacağına inandığını söyledi.

Fogel, gelecekte nakit kullanımının nadiren kullanılacağını öngörerek, korunan ve güvenli olan yeni bir küresel para birimi potansiyeli gördüğünü de sözlerine ekledi:

Bitcoin (BTC) iyi bilindiğinde, çoğu meşruiyetini sorguladı ve jüri hala Bitcoin’in (BTC) geleceğine açıkken, blok zinciri (blockchain) tabanlı para birimlerinin yüzeye çıkacağına ve özellikle dünyanın dışında daha yaygın olarak kabul edilebileceğine inanıyorum. İyi kabul görmüş bir kredi kartı ödeme sistemine sahip olan ABD.”

Yaklaşan Mark Zuckerberg ifadesi

Hareket, Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’in Ekim’de Temsilciler Meclisi Mali Hizmetler Komitesi’nden önce Libra için verdiği ifadenin öncesinde oldu. 23. Toplantının duyurulması üzerine Kongre Üyesi Maxine Waters, “Büyük Teknolojiyi Finans Dışında Tutun” taslak tasarısını belirtti. Amerika Birleşik Devletleri’nde büyük teknoloji firmalarının finansal kuruluşlar olarak lisans almasını yasaklamayı amaçlıyor.

Daha önce, Calibra cüzdan CEO’su David Marcus, Libra’nın gelişimi ve özellikleriyle ilgili olarak House Finansal Hizmetler Komitesi ve Senato Bankacılığı Komitesi’nden önce tanıklık etmişti. Marcus, Facebook’un Libra dağıtımında ABD Mali Suçları Uygulama Ağı ile uyumlu olmak istediğini iddia etti.

Bununla birlikte, bazı milletvekilleri Marcus’un ifadelerini şüphecilik ve endişe ile karşıladı. Bugün erken saatlerde, ABD Hazine Sekreteri Steven Mnuchin, bazı sektör paydaşları politika yapıcıların projeyi terk etmeye zorladıklarına inanmasına rağmen, Facebook’un Libra istikrarlı koin (stablecoin) projesini düzenleyici kaygılara bırakan firmaların yakın zamandaki ilişkilerini bağladı.

Bir Cevap Yazın