Vitalik Buterin: Yüksek Ethereum Fiyatı Ekosistem Geliştirme ve Güvenlik İçin İyi

Vitalik-Buterin-Yuksek-Ethereum-Fiyati-Ekosistem-Gelistirme-ve-Guvenlik-İcin-İyi-eth-kripto-para-cryptocurrency-pos-pow

Ethereum (ETH) kurucu ortağı Vitalik Buterin, yüksek Ethereum (ETH) fiyatlarının hem ağ güvenliği hem de ekosistemin gelişimi için önemli olduğunu söylüyor. Buterin, Laura Shin’in kripto odaklı “Unchained” gazetesinin Columbia Gazetecilik Yüksek Okulu’nda düzenlenen ve 20 Mart’ta canlı yayınladığı bir röportaj sırasında sözlerini dile getirdi.

Shin’ın protokol tasarımcılarının ve proje liderlerinin bir kripto para (cryptocurrency) birimi fiyatına odaklanması gerekip gerekmediğine ilişkin sorusuna yanıt olarak Buterin, varlığın değerinin önemini açıkça küçümseyen Ethereum (ETH) projesinin “daha önceki söylemine” değindi:

“Kısmen kendimizi [Ethereum] ‘u çok fazla pompalama ve fiyat düşürme yapan diğer kripto projelerinden ayırt etmek, karşı sinyaldi. Ancak bu, temel olarak projenin finansal düzenlemelerle kapsanacak bir şeyden daha uzak görünmesini sağlamaya çalışarak yasal riski en aza indirmekle ilgiliydi.”

Bugünün bağlamında, düzenleyicilerin kripto para (cryptocurrency) birimi alanını ve blok zincirleme (blockchain) projelerini daha iyi ifade ettiğini ve bu nedenle “insanlar fiyatın hiç önemli olmadığını iddia etseler bile [düzenleyiciler] bunu tamamen görecekler. “ Buterin, kendi görüşleriyle ilgili olarak, güçlü varlık değeri için iki konuya değindi:

“Fiyatın düşük olmaktansa neden daha yüksek olmasının iyi olduğu konusunda net bir şekilde önemli olan şeyleri söyleyebilirim. Bunlardan biri açıkça güvenlik. Fiyat sıfırsa, ağ güvenli olamaz. Bu, çalışma kanıtı (proof-of-work) ve paydaş kanıtı (proof-of-stake) için geçerlidir. ”

İkinci argümanı, belirli bir kripto ekosistemi içindeki projelerde bulunan yaratıcıların ve katılımcıların belirteçte bir pay sahibi olma eğiliminde olduklarını ve bu nedenle de sahipleri olarak, bir varlığın değeri yüksek kalırsa çalışmalarını geliştirmek için ileriye dönük olarak daha iyi finanse edildiklerine dayanıyordu.

Buterin’den sonra izleyicilerden “Ethereum (ETH) geliştiricilerinden Ethereum’un fiyatına yeterince odaklandı mı?” Sorusuna canlı cevaplar vermeleri istendi. Verdikleri yanıtlar kabaca: % 38 “umursamıyor”, % 23’ü “bilmiyor”, % 21’i “Evet” ve % 19’u “Hayır” dedi.

Katılımcıların çoğunluğunun bu iddia ettiği ilgisizliğe rağmen, Buterin, geliştiricilerin rolü sorununa, “fiyatın sıfıra inmesine neden olacak aptalca şeyler” yapmaktan kaçınma sorumluluğunu taşıdıklarını belirterek cevap verdi.

Hong Kong’daki Token 2049’da yapılan son bir konuşmada Buterin, finans dışındaki blok zincir (blockchain) uygulamalarının çekişe geçmenin daha zor olduğunu, finansmanın “gerçekçi bir şekilde geniş çaplı benimsenmeyi başaracak ilk blok zincirleme (blockchain) uygulaması” olduğunu belirtti.

Bir Cevap Yazın