Proof of Work Nedir?

Proof of work, spam mailler veya sunucu saldırıları gibi istenmeyen olayların önüne geçmek maksadıyla az bir emek gerektiren sisteme verilen isimdir. Bu sistemin kripto paralara uygulanması ise 2004 yılında Hal Finney tarafından yapılmıştır. 2009’daki başlangıcından bu yana Bitcoin bu sistemin en büyük uygulayıcılarından birisi haline geldi. Daha sonraları ortaya çıkan birçok kripto para da Proof of Work sisteminde faydalanmaya başladılar.

Bilindiği üzere Bitcoin blok zincir (blockchain) adı verilen bir dijital kayıt tutma sistemine dayanmaktadır. Blockchain’de bloklar halinde bütün Bitcoin işlemlerinin kayıtları bulunur. Bu yöntem sayesinde kullanıcılar kendi Bitcoinlerini birden fazla harcamalarının önüne geçilmiş oluyor. Bu kayıt üzerinde yapılabilecek oynamaların önüne geçmek için bu kayıtlar herkese açık şekilde tutuluyor. Bu yöntemle alternatif bir kayıt kullanıcılar tarafından kabul edilmiyor.

Kullanıcıların bu değişiklikleri bulabilmeleri hash’lere dayanıyor. Orijinal veride yapılan çok küçük değişimler dahi bu hash’lerde çok büyük değişikliklere yol açtığı için hemen fark ediliyor.

Proof of work deyimindeki ‘work’, bilgisayarların yaptığı işi kastetmektedir. Normal bir bilgisayarın hash’lerle işlem yapması çok kolaydır, ancak Bitcoin ağında kasıtlı olarak bir zorluk oluyor ve bu durum bilgisayarların madencilik denen işi yapmaları gerekli kılıyor.

Madencilik rekabetin yüksek olduğu bir iştir, sistem daha çok bir piyangoya benzetilebilir. Normalde bir bilgisayar ortalama 10 dakikada bir kabul edilebilir bir proof of work oluşturur ancak bunun hangi bilgisayar olacağını belli değildir. Bu yüzden den madenciler karlarını yüksek tutmak için madenci havuzları oluştururlar ve oluşan Bitcoin’leri aralarında paylaşırlar.

Proof of work, blockchain’in herhangi bir yerinde değişiklik yapılmasını çok zor hale getiriyor. Ayrıca gereken hesaplama gücünün çok pahalı olması herhangi bir kullanıcının ya da havuzun da sistemi tekeline almasının önüne geçiyor.

Bir Cevap Yazın