Altına Endeksli Coinler Hangileri? Altın Kriptosu Nasıl Alınır?

Gülcan Uyanıker
altına endeksli coinler hangileri? altın kriptosu nasıl alınır?
Bitlo

Hızla gelişen ve büyüyen kripto dünyasında yatırımcılar her geçen gün farklı araçlara yöneliyor. Bununla birlikte geleneksel finans piyasalarında oldukça rağbet gören altında kripto dünyasına giriş yapıyor. Bu giriş ile piyasada altının kriptosu yatırımcıların gözdesi olmaya başlıyor. 

Altına endeksli kripto para birimleri ile kripto dünyasına farklı bir bakış açısı gelmektedir. Geleneksel piyasaların vazgeçilmez yatırım araçlarından biri olan altının kripto dünyasına entegre edilmesi ile birlikte dijital dünya oldukça rağbet görmeye başlamıştır. Piyasalarda oldukça ses getiren altının kriptosu nedir, altına endeksli coinler nelerdir ve bunları nereden ve nasıl alınır gibi sorular ise oldukça kafa karıştırmaktadır. Bu yazımızda sizlere bu soruların cevaplarını tüm detayları ile aktaracağız.

Altına Endeksli Coinler Nelerdir?

Her zaman birlikte yükselip birlikte düşüş yaşayan ikili olarak anılan Bitcoin ve altın oldukça tercih edilen iki yatırım aracıdır. Kripto dünyasında altına endeksli Tether Gold (XAUT), PAX Gold (PAXG) ve Gram Gold Coin (GRAMG) gibi bazı coinler bulunmaktadır. Bu kripto para birimlerinin bazılarını bu yazımızda inceleyeceğiz.

Tether Gold (XAUT)

Tether (USDT) stablecoin’i gibi bir amaca hizmet eden Tether Gold (XAUT), adından da anlaşılacağı üzere altına endeksli bir kripto para birimidir.  Tether ile aynı logoya sahip olan Tether Gold’da USDT’nin arkasında bulunan geliştirici ekip tarafından desteklenmektedir. 

Borsalarda ve platformlarda yapılacak olan ticaret işlemleri için oldukça kullanışlı bir yapıya sahip olan Tether Gold’un arzının değişimi ve değeri tamamen ons altının değerine bağlıdır. Ons altın dünya üzerinde en güvenli limanlardan biri olarak yer almaktadır. XAUT ile birlikte artık kripto dünyasında altına yatırım yapmak da oldukça kolaydır.

PAX Gold (PAXG)

PAX Gold (PAXG), altın destekli ve altına endeksli bir kripto para birimidir. PAXG sahibi olan yatırımcılar aynı zamanda, Paxos Trust Company tarafından koruma altında bulunan temel fiziksel altının da sahibidirler. 

PAXG genellikle kripto para borsalarında bulunan yüksek volatiliteye karşı bir hedge enstrümanı olarak kullanılmaktadır. 1 PAXG tokeninin fiyatı, 400 ons Londra külçe altınının 1 ons’una endekslidir. Paxos şirketi tarafından çıkarılan PAX Gold, ERC-20 tabanlı bir kripto para birimidir. PAX Gold’un en temel kullanım amacı ise işlemcilerin fiziksel altınları fiziksel olarak muhafaza etme zorunluluğunu ortadan kaldırması, diijital altın tokenlarının satın alınması ve saklanmasına olanak sağlamasıdır.

Gram Gold Token (GRAMG)

Gram altin ile desteklenen bir kripto para birimi olan Gram Gold Token, Avalanche (AVAX) blok zinciri üzerinde çalışmaktadır. Token Teknoloji tarafından üretilen bu kripto para birimi altına endeksli teminatlı bir stablecoin’dir. Gram altın karşılığında üretilmektedir. 

Her stablecoin gibi yatırımcısını ani fiyat dalgalandırmalarından koruyan Gram Gold Token yatırımcılara şeffaflık, kolay erişim, hızlı transfer gibi avantajlarda sunmaktadır. GRAMG Token, Türkiye’nin köklü kripto para borsalarından biri olan Bitlo.com üzerinden güvenle alınıp satılabilir.

Altın Kriptosu Nasıl Alınır?

Geleneksel finans ve dijital finansı bir araya getiren altın-kripto birleşimine kullanıcılar uluslararası veya Türkiye’de yer alan güvenilir borsalar üzerinden ulaşım sağlayabilirler. Satın almak için ise işlem yapacakları borsa üzerinden miktarı seçip satın al butonu ile ilerleyebilirler.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
i̇lk spot bitcoin etf, temmuz ayında avrupa piyasasına giriyor 30 2

İlk Spot Bitcoin ETF, Temmuz Ayında Avrupa Piyasasına Giriyor

Sonraki Haber
100 milyon dolarlık harmony soygununun arkasındaki i̇sim kuzey kore mi? 37

100 Milyon Dolarlık Harmony Soygununun Arkasındaki İsim Kuzey Kore mi?

İlgili Haberler
bitcoin hash rate'i düşüyor

Hashing Nedir?

Haber İçeriği Hide Hash fonksiyonu nasıl çalışır?Hashing Fonksiyonları neden önemlidir?Kriptografik Hash FonksiyonlarıÇakışmaya DayanıklılıkTers Görüntüye Dayanıklılıkİkincil Ters Görüntüye DayanıklılıkÇakışmaya…
Mert Özsaban
Devamını Oku