Vitalik Buterin Kimdir?

Vitalik Buterin,  Bitcoin’den sonra en değerli kripto para birimi ve ağı olan Ethereum’un yaratıcısıdır. 2011’den beri Bitcoin topluluğunda da aktif olarak bulunmaktadır. Buterin, Ethereum hakkında ilk olarak Kasım 2013’te bir yazı yayınlamış ve onu yeni nesil bir kripto para değeri olarak tanıtmıştır. Bunun nedeni ise blockchain (blok zincir) teknolojisini kripto para alanından daha fazla alanlarda kullanmayı hedeflemesidir.

Vitalik Buterin’in Hayatı

Buterin, 1994 yılında Rusya’da doğdu ve daha sonra 6 yaşında Kanada’ya taşındı. 2011 yılında Bitcoin’le tanışması sonucu, Mihai Alisie ile birlikte Bitcoin Magazine adında bir dergi çıkarmaya başladılar. 2012 yılında Kanada’da Waterloo Üniversitesi’ne başlamasıyla beraber kripto paralara olan ilgisi daha da arttı. Fakat 2013 yılında kendi isteği ile okulu bıraktı. Yaptığı açıklamada kripto para teknolojisini Dünya’nın her yerinde takip ettiğini ve sonuç olarak hepsinin çok spesifik problemlere odaklandığını ve genel bir amaça hizmet etmediklerini anlattı. Bu düşüncelerinin ışığında da ortaya Ethereum çıktı ve hayatının nerdeyse tamamını bu işe adadı.

2014 yılında yapılan kitle fonlama kampanyasında Etherum büyük ilgi gördü. Buterin’in tanımlamasına göre Ethereum, her şeyi kodlamak, merkezsizleştirmek, korumak ve takas  için kullanılabilir. Buterin aynı zamanda matematik, algoritmalar, kriptografi, ekonomi, sosyoloji, politika ve rasyonalist felsefe alanlarına da ilgi duymaktadır.

Bir Cevap Yazın