Tron Nedir?

Tron veya TRX, merkezi olmayan bir eğlence ekosistemi için temel olarak geliştirilen bir blok zinciri platformudur. Dahili bir bozuk para sistemine sahiptir ve platform dijital eğlence endüstrisinin bir içerik dağıtım merkezi olarak çalışmak üzere oluşturulmuştur. Tron, blockchain temeli üzerine kurulu öncü platformlardan biri haline geldi. Piyasaya sunulduğundan bu yana hızlı bir şekilde büyüdü.

BitcoinerX’e göre, Tron, Ethereum oranına göre 3 kat daha hızlı büyüyor. Sadece 184 gün içinde, Tron kayıtlı bir milyonun üzerinde ağ hesabına sahipken, aynı durum Ethereum için yaklaşık 500 gün sürdü.

Nasıl Çalışır?

Tron kullanmanın en büyük yararı, tüm dünyadaki sanatçıları ve içerik oluşturucuları, oluşturdukları içerik üzerinde sahiplenmeye teşvik etmektir. Tron, bazılarının üçüncü ağ olarak adlandırdığı bir harekete öncülük ediyor. Fütüristik görünmesine rağmen, üçüncü web veya web 3.0, kişilerin interneti, orijinal bir açık ağ olarak kullanılması için tasarlandığı şekilde kullanmalarını sağlayacak.

Dotcom balonu(borsa balonu) sırasında, internet merkezileşmemiş kökeninden uzaklaşmıştı. Silikon Vadisi’ndeki sosyal medya devleri kendilerine verilen altyapının üzerine kurulmuş ve Tech Giants’ın kullanıcı verilerinden para kazanabilmesi için onu yeniden yapılandırmıştır. Cambridge Analytica(veri madenciliği, veri komisyonculuğu ve seçimler için stratejik iletişim kapsamında veri analizi yapan İngiltere merkezli siyasi danışma şirketidir.)bu sistemin durumu ve amacıdır. Bununla birlikte, Tron gücü kendi ellerine geri koyacak ve böylece kendi verilerinin kontrolünü elinde tutacak. Tron şifrelemesini kullanarak interneti orijinal yolundan aşağı doğru yönlendiriyorsunuz. Kendi kazancınız için verileri ifşa etmeme veya para kazanmama seçeneğiniz olduğunda, verileri tekrar kontrolünüz altında tutuyorsunuz. Yani Tron jetonunun cevaplarından biri interneti orijinal amacına götürecek bir şey. Bir geliştiricinin bakış açısından, Tron da özel çünkü şu anda akıllı sözleşmeler için herhangi bir üst düzey dilin kullanılmasına izin verecek şekilde oluşturuluyor. Bu, gelecekteki geliştiricilerin açık yazılım tasarımının üstüne kurmayı tercih ettikleri programlama dilini kullanabilecekleri anlamına gelir.

Kurucusu Kimdir?

Tron Vakfı’nın lideri, o yaşta biri için etkileyici bir geçmişi olan 29 yaşındaki Justin Sun‘dur. Başlangıç olarak 10 milyon kullanıcısı olan Peiwo uygulamasını kurdu. Peiwo’nun kripto alan ilk canlı yayın uygulaması olmasını sağladı. Peiwo uygulaması, çevrimiçi sesli içerik topluluğunun önde gelen üyelerinden biridir.

Sun daha önce blockchain ve fintech açılış şirketi Ripple tarafından işe alındı ve burada Büyük Çin bölgesi için bir şirket temsilcisi olarak görev yapıyordu. Tron’un kurucusu, Peking Üniversitesi’nden lisans derecesi aldıktan sonra aldığı Pennsylvania Üniversitesi’nden de yüksek lisans derecesi aldı.

 

Bir Cevap Yazın