Tayvan, Anonim Kripto Para İşlemleri Üzerine Sıkı Önlem Kararı Aldı

tayvan btc bitcoin kripto para denetim degisim borsası

Tayvan hükümeti, kripto para birimi işlemlerini düzenleyen yasalarını değiştirdi. Düzeltme, ülkedeki Mali Denetleme Komisyonuna “anonim sanal para birimi işlemlerinde kesinti yapma yetkisi” veriyor.

Değişiklikler Onaylandı

Tayvan’ın en yüksek yasama organı olan Yasama Yuan’ı, ülkedeki kripto para birimini düzenlemeyi amaçlayan mevcut yasalarda bazı değişiklikler yaptı. Açıklamada:

“Kara Para Aklama Denetimi Yasası ve Terörle Mücadele Yasası’nda yapılan değişiklikler, Tayvan’ın Mali Denetim Komisyonu’na (FSC) anonim sanal para birimi işlemlerini kapatma yetkisi verdi.”

Özellikle, “FSC, Bitcoin de dahil olmak üzere sanal para birimi platformlarının operatörlerinin, kullanıcıların gerçek isimlerini kaydetmelerini gerektiren“ gerçek isim sistemlerini talep ediyor. Bankalar artık kripto borsalarının anonim işlemlerini reddedebilir. Ayrıca düzenleme, şüpheli işlemleri FSC’ye bildirme zorunluluğunu da beraberinde getirdi.

Değiştirilen hükümlere göre, kara para aklama kurallarını ihlal eden mali olmayan şirketler 50.000 yuan (7,256 $), ancak 1 milyon yuan’dan daha az para cezasına çarptırılacaklar. Öte yandan, Etihad, kuralları ihlal eden finans kurumlarının 500.000 yuan’dan fazla, ancak 10 milyondan az yuan para cezasına çarptırılacağını bildirdi.

Tayvan’ın “Gerçek İsim” Sistemi

Tayvan’da yüzde 80 pazar payı ve 300.000 üye olduğunu iddia eden bir kripto para değişim borsası olan Bitoex, haber bültenine verdiği demeçte “borsanın 2018 Temmuz’undan itibaren gerçek isim sistemini uygulamaya koyduğunu” söyledi.

Buna ek olarak, Bitoex’in bir temsilcisi, bu yılın başlarında başlatılan uluslararası değişim Bitopro’nun “para mevduatlarını ve para çekme işlemlerini de içeren gerçek isim sistemini de takip ediyor” dedi.

“Yeni Tayvan doları (NTD) ile Bitcoin (BTC) veya diğer kripto paralarını satın almadan önce kimlikler ve banka doğrulamaları gerekiyor.”

Bununla birlikte, temsilci, herhangi bir ödeme söz konusu değilse, “Ticaret şifrelemelerini anonim olarak işlemek mümkündür” dedi. “Yalnızca kripto para birimlerini alma / iletme veya satma / alım kripto paralı işlemler için, kişisel bilgileri gerçek isim sistemine sunmak zorunlu değildir.”

Kripto para değişim borsası ayrıca Family Mart marketlerinde Bitcoin (BTC) satıyor. Şu anda zincirin web sitesine göre Tayvan’da 3.296 yer var.

Bitoex temsilcisi, news.Bitcoin.com’a, marketlerde Bitcoin (BTC) satın almanın B seviyesindeki gerçek ismi doğrulamayı gerektirdiğini ve gerçek isim sisteminden “gerçek isim sisteminden muaf olmadığını” vurguladı.

“Gerçek isim sistemi, para yatırma ve para çekme işlemleri söz konusu olduğunda uygulanacak.”

Güney Kore, Ocak ayında uygulanan benzer bir gerçek isim sistemini kullanıyor. Bununla birlikte, ülkenin mali gözlemcisi, gerçek isim sistemini kripto para borsalarında uygulama yetkisine sahip değildir, bu nedenle benimseme yavaş olmuştur. Ayrıca, bir Kore bölge mahkemesi kısa süre önce bankaların gerçek isim sistemini kullanmayan kripto değişim işlemlerini engelleyemediğine karar vermiştir.

Tayvan ayrıca İlk Para Teklifleri (ICOs) için düzenlemeler hazırlıyor. FSC genel başkanı Wellington Koo geçtiğimiz günlerde kılavuzların önümüzdeki yıl Haziran ayında tamamlanması bekleniyor.

Bir Cevap Yazın