Tayland’ın Gelir Departmanı, Katma Değer Vergi Ödemelerini Takip Etmek için Blok Zincir (Blockchain) Teknolojisini Test Etti

Tayland’ın Gelir Dairesi, İngilizce basın bülteni Bangkok Post (BP) haberinde katma değer vergisi (KDV) ödemelerini izlemek için blok zincir (blockchain) teknolojisini test ettiğini yazdı.

Tayland Gelir Dairesi Genel Müdürü Ekniti Nitithanprapas, bölümün “KDV iadesi yolsuzluğunu önlemek için blok zincir (blockchain) teknolojisini kullanmak istediğini” belirtti. BP’ye göre, Tayland “teknoloji kabul edilirse vergi sondaları için dağıtılmış defterleri kullanan ilk ülke olma yolunda.”

Makalede Nitithanprapas, “blok zincir teknolojisinin KDV faturalarının doğrulanmasına yardımcı olması bekleniyor” ve “yeni teknolojilerin benimsenmesi” ni tanımlayan “KDV talepleri için sahte faturaların altında yatan nedeni açmayı” beklediğini belirtti.

Tayland’ın gelir departmanı, “daha fazla insanı resmi vergi sistemine girmeye zorlamak” için “makine öğrenimini benimsemeye ve yapay zekayı kullanarak vergi hile uygulamalarını öğrenmeye ve incelemeye odaklandı.”

Tayland Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu sekreter yardımcısı geçtiğimiz günlerde, uluslararası piyasalarda serbest bırakıldıklarında Tayland merkezli Güvenlik Token Teklifleri’nin (STO’lar) yasaları ihlal edeceğini belirtti.

Söz konusu milletvekili Tipsuda Thavaramara, düzenleyicinin henüz “STO’larla nasıl başa çıkacağına” karar vermediğini açıkladı. Ayrıca Tayland, Kripto değişimine izin vererek ve kripto para birimini düzenleme yoluyla meşrulaştırırken, İlk Para Tekliflerini (ICOs) yasallaştırmayı da planlıyor.

Blok zincir (blockchain) teknolojisinin devletler tarafından kullanılması hakkında ne düşünüyorsunuz?

Siz de görüş ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın