SegWit Nedir?

SegWit (Segregated Witness) blok zincirinde bulunan bloklarda boyut limitinin Bitcoin işlemlerinden imzaların çıkarılması sonucu artırılması işlemine verilen addır. Bir işlemin imza onayı gibi bazı kısımları çıkartıldığında, bu daha çok işlem için yerin açılması anlamına gelir. Segregate ‘ayırmak’, witness da ‘tanık’ anlamına gelir.

Bitcoin blok zinciri bir P2P ağında birçok cihazın dağıtılmasıyla oluşur. Bu cihazların her biri sistemdeki işlemlerin denetleyicisi olarak çalışır. Bitcoin ağındaki her işlem bu bilgisayarlar için çoğaltılır ve her birinde kayıt altına alınır. Bu sayede sisteme tek bir noktadan erişip saldırıda bulunmak imkansızdır.

Cihazlarda depolanan işlem bilgisi iki parçadan oluşmaktadır; girdi ve çıktı. Her ikisinden de çok sayıda bulunabilir. Çıktı alıcının hesap adresi, girdi ise gönderenin hesap adresidir. Gönderici alıcıya para transferi yapabilmesi için onun adresine ihtiyacı vardır. Bir işlemin kapladığı alanın büyük çoğunluğu girdinin bir parçası olan ve göndericinin işlemi gerçekleştirmek için yeterli bakiyeye sahip olduğunu onaylayan bir imzadan oluşur. Kısaca işlem gören Bitcoin girdilerden çıktılara doğru hareket eder. Sistemdeki bütün cihazlar işleme onay verdiğinde bu işlem bir bloğa eklenir ve bu blok da zincirin bir parçası haline gelir.

Bitcoin’in şu andaki en büyük problemlerinden birisi artan işlem hacminin ortaya çıkardığı blok ihtiyacıdır. Her 10 dakikada bir blok oluşmakta fakat hepsi 1MB ile sınırlıdır. Bu sınırlamdan dolayı, her bloğa eklenebilecek bir maksimum işlem sayısı vardır. İşlem sayısının artması sonucu bir işlemin onaylanması saatleri bulan bir seviyeye gelmiştir. Bu da işlemlerin de ciddi gecikmesine ve Bitcoin’in gündelik hayatta kullanılabilirliğinin önüne geçmektedir.

İşte SegWit bu noktada sisteme dahil oluyor. Dr. Pieter Wuille’nin önerdiği bir sistem olan SegWit, onay için gereken dijital imzaların işlem verisinden ayrılması esasına dayanmaktadır. Bu sayede blok limitinin kapasitesi 4MB civarına çıkabilmektedir. SegWit aynı zamanda alıcının, göndericinin adresini manipule edebileceği bir durumun da önüne geçmiş olur. İmza girdinin bir parçası olmadığı için, birisi işleme erişse bile imzayı sıfırlamadan adresleri de değiştiremez hale gelir.

Bir Cevap Yazın