Rusya Adalet Bakanı: Kripto Para (Cryptocurrency) Birimlerinin Yasal Olarak Tanımlanmasına Gerek Yok

Rusya-Adalet-Bakani-Kripto-Para-Cryptocurrency-Birimlerinin-Yasal-Olarak-Tanimlanmasina-Gerek-Yok-bitcoin-btc-blok-zincir-blockchain

Rusya’nın kripto para (cryptocurrency) birimine ilişkin tutumu, bu hafta Adalet Bakanı’nın kripto ile ilgili mevzuatı resmen düzenlemeye gerek olmadığını açıklamasının ardından belirsizliğini koruyor. Bunun nedeni, dijital varlıkların bir ödeme aracı olarak kullanılamayacağından, anayasanın bunu yasakladığını iddia ediyor.

‘Kategorik Olarak Yasaklı’

Rusya Adalet Bakanı Alexander Konovalov, 13 Şubat’ta, Federasyon Konseyi’nin hükümet saatinde, kripto para (cryptocurrency) birimleriyle ilgili açık mevzuatın yakında haber ajansı Tass’a göre resmileştirilmeyeceğini söyledi. Bay Konovalov, hem anayasayı hem de mevcut mali sistemin mevzuatını kripto para (cryptocurrency) biriminin bir ödeme aracı olarak kullanılmasını kategorik olarak yasaklıyor” dedi. Rus Rublesi‘nin tek para birimi olduğunu ve yalnızca Rusya Federasyonu Merkez Bankası’nın yayınlayabileceğini belirten Rus Anayasası’nın 75. maddesine atıfta bulundu. Bu nedenle, Rusya Federasyonu‘ndaki diğer para birimlerinin tanıtılması ve çıkarılması yasaktır.

Tass’ın raporuna göre, Konovalov kripto para (cryptocurrency) biriminin mevzuat açısından “diğer mülk” olarak değerlendirilebileceğini söyledi. Ancak, kripto para (cryptocurrency) birimi kavramını daha net tanımlamanın hala gerekli olmadığını da sözlerine ekledi. Kripto para birimlerinin (cryptocurrency) Rusya’daki yasal durumu bir süredir net değil. Daha geçen ay, Ekonomik Kalkınma Bakanlığı tarafından BT sektöründen ve blok zincirleme (blockchain) endüstrisinden bazı varlıkların finansal işlemlerinde dijital varlıkları kullanmalarını ve bazı işletmelere umut vermelerini sağlamak için bir yasa tasarısı getirildi.

Bitmeyen Belirsizlik

Adalet Bakanı‘nın konumu, Rusya’nın kripto para (cryptocurrency) birimleri konusundaki belirsiz duruşunu netleştirmek için hiçbir şey yapmamaktadır. Ülke, Bitcoin (BTC) ve kripto ile nerede durduğu konusunda net değildi. Geçen yıl, Rusya’nın parlamentosunun alt meclisi, ülkedeki kripto para (cryptocurrency) birimleri düzenlenmesi planlanan uzun zamandır beklenen bir tasarının ikinci okumasını erteledi. Rusya’nın Merkez Bankası ve Ekonomik Kalkınma Bakanlığı, yeni teknolojiyi ne kadar düzenleyeceğinin anlaşamazlığında.

Rus-Basbakan-Medvedev-Kripto-Para-Birimlerini-Gommek-İcin-Sebep-Yok-cryptocurrency-prime-minister-russia
Rusya Başbakanı Dmitry Medvedev

Geçtiğimiz ay, Başbakan Dmitry Medvedev, üst düzey bir ekonomik konferans sırasında “onları gömmek” için bir neden olmadığını ve aynı zamanda “parlak ve karanlık tarafları” bulunduğunu söylediğinde dijital varlıklara ilgi duyduğunu belirtti. Henüz kripto para (cryptocurrency) birimlerinin yasal statüsünü belirlenmediği halde en az 51 Bitcoin (BTC) ATM’si kullanılıyor. Son zamanlarda yapılan bir anket, internet üzerinden mal satın almak için kripto para (cryptocurrency) birimlerinin kullanımının ülkedeki popülaritesinin arttığını gösterdi.

Belirgin olan şu ki, Rusya Federasyonu makamları henüz kripto para (cryptocurrency) birimleriyle ne yapmaları gerektiği konusunda karar vermediler ve bir belirsizliğin ortasında kaldılar.

Bir Cevap Yazın