Rus Başbakan Medvedev, Kripto Para Birimlerini ‘Gömmek’ İçin Sebep Yok

Rus-Basbakan-Medvedev-Kripto-Para-Birimlerini-Gommek-İcin-Sebep-Yok-cryptocurrency-prime-minister-russia

Rusya Başbakanı Dmitry Medvedev, üst düzey bir ekonomik konferansta geçtiğimiz yılın düşen fiyatlarının kripto para birimlerini “gömmek” için yeterli bir neden olmadığını söyledi. Rusya’nın kripto paralardaki gelişmeleri dikkatle takip etmesi gerektiğine inanıyor.

Rusya Dikkatle İzlemeli

Medvedev, Rusya Federasyonu’nun durumu son derece düşük bir düşüşle 2018’de “aşırı dalgalanma göstermiş olan” kripto para birimlerinin izlenmesi gerektiğini düşünüyor. Tass tarafından aktarılan haberde Medvedev:

“Bu, elbette, onları ‘gömmek’ için bir neden değil. Herhangi bir sosyal olguda olduğu gibi, herhangi bir ekonomik kurumda, hem parlak hem de karanlık taraflar var.”

Bu nedenle Rusya Bakanlar Konseyi Başkanı, Rusya’nın kripto para birimleriyle olanları dikkatlice takip etmesi gerektiğini söylüyor.

Resmi Rus belgelerinde kripto para birimlerine uygulanan bir terim olan dijital finansal varlıklar, ülkede düzenlenmektedir. Ancak Medvedev’in yorumları, Rusya Parlamentosu’nun alt meclisi Devlet Duması’nın kripto endüstrisinde düzen kurulmasını amaçlayan bir yasa tasarı taslağını ikinci kez incelemesi bekleniyor.

Geçen Mayıs ayında Duma’da ilk okumaya “Dijital Finansal Varlıklar Üzerine”, “Yatırım Platformlarını Kullanarak Yatırımları Çekme” ve “Dijital Haklara” üç tasarı sunuldu. Son kabulleri birçok kez ertelendi ancak şimdi öncelikler arasında yer aldı. Taslaklar, dijital ekonominin farklı yönlerini düzenlemek için tasarlanmış uzun bir tasarı listesinin parçasıdır.

“Neden Anlamadığımızı Düzenliyoruz”

Gaidar forumu, Rusya Devlet Başkanlığı Ulusal Ekonomi ve Kamu Yönetimi Akademisi’nde (Ranepa) düzenlenen uluslararası bir etkinliktir. Her yıl, Rusya’nın sosyo-ekonomik ve politik gelişimindeki mevcut eğilimleri tartışmak için dünyanın dört bir yanından ekonomistleri, bilim adamlarını, yetkilileri, siyasi şahsiyetleri ve işadamlarını bir araya getiriyor. Ülkenin iş ortamı ve yatırım ortamı ve küresel ekonomiye entegrasyon umutları konferansın ana başlıklarından bazıları.

Sberbank CEO’su Herman Gref bu yılki foruma katılanlar arasındaydı ve dijital ekonomi sektöründe Rusya’nın aşırı düzenlemeye ihtiyacı yok, dedi. Dijitalleşmeye adanmış bir oturumda, Genel Veri Koruma Yönetmeliği (GDPR) direktifinin Avrupa’daki veri teknolojileri ve yapay zeka alanındaki ilerlemeyi durdurduğunu belirterek AB’ye kötü bir örnek olduğunu belirtti.

2000 – 2007 yılları arasında Rusya’nın ekonomik kalkınma ve ticaret bakanı olan Gref, ülkede dijital alanda nelerin düzenlenmesi gerektiği konusunda tam bir anlayış olmadığını da belirtti. Şunları vurguladı:

“Düzenlemeyle acele etmeye gerek yok. Hala tam olarak görme ve anlamadıklarımızı düzenlemeye gerek yok.”

Tanınmış Rus bankacı, aşırı düzenlemenin ülkesinde yeni teknolojilerin gelişmesine zarar verebileceği konusunda uyardı. Gref ayrıca Çin ve ABD tarafından benimsenen yaklaşımı desteklediğini ve sözde sıkı bir düzenlemenin uygulanmadığını söyledi.

Gref konuşması sırasında, Rus hükümetine yeni teknolojilerin ve dijital ekosistemlerin geliştirilmesinde devlet tekellerini sokmaktan kaçınmaya çağırdı. Devlete ait bir şirket olan en büyük Rus bankasının icra kurulu başkanı “Rekabetçi olmayan modeller, herhangi bir iş modelinin rekabet etmemesine yol açıyor” dedi.

Bir Cevap Yazın