Meksika Devlet Bankası Kripto Para Değişimleri İçin Sıkı Kurallar Açıkladı

Meksika’da kripto para hizmetleri veren tüm kripto para borsaları ve bankaları artık Meksika Hükümeti’nin resmi gazetesi Diario Oficial de la Federacion’da yayınlanan 10 Eylül tarihli bir genelgeye göre, Meksika Merkez Bankası’ndan (Banxico) bir izin almakla yükümlü olacaklar.

“Elektronik ödeme fonlarıyla ilgili işlemler hakkında genel hükümler” adı verilen genelgede Meksika Merkez Bankası’nın (Banxico) kripto para ile ilgili izinlerin verilmesinden sorumlu olduğu belirtiliyor. Kripto paralarla ilgilenen bir şirkete sahip olmak için, işlem tariflerini, ödemeyi planladıkları komisyonları ve müşteri kimliğini doğrulamak için kullanacakları sistemi içeren ayrıntılı bir iş planı sunmaları gerekecek.

Meksika Merkez Bankası (Banxico)

Ayrıca bankaların, hesapların aynı gün içinde oluşturulmuş olması durumunda, kullanıcılara kripto para işlemlerine izin verilmeyecek. Finansal varlıklar ayrıca kripto para piyasasında yer alan tüm müşterileri tanımlamakla yükümlü olacak. Ayrıca, kripto para yatırımlarından elde edilen varlıklar ek validasyon kontrollerinden geçecek. Banxico’ya göre, bu önlemler kara para aklama ve yasadışı faaliyetlerin önlenmesine yardımcı olacaktır.

Criptonoticias haberine göre, Banxico’ya uyum sağlamakla ilgilenen kurumların 11 Eylül’e kadar başvurmaları gerekmekteydi, ancak, yeni bir fintech yasasının yürürlüğe girmesi beklenen 2019 Mart ayında yeniden başvurabilirler.

Banxico tarafından yayınlanan yeni düzenlemelere rağmen, Meksika, yerel kripto para değişim platformu Cubobit’in kurucusu Amir Manzur’a göre, 2018’in sonunda bir kripto para birimi patlaması yaşayabilir. Manzur, Forbes Mexico’ya Mart ayında kapsamlı fintech yasasının getirilmesinin, tüketicilere daha fazla yatırım yapmayı teşvik ederek, dijital para birimlerinde tüketici güvenini güçlendireceğini söyledi.

Bir Cevap Yazın