Mckinsey: Milyarlarca Dolara rağmen, Kurumsal Blok Zincir (Blockchain) Çok Az Başarı Sağladı

Mckinsey-Milyarlarca-Dolara-ragmen-Kurumsal-Blok-Zincir-Blockchain-cok-Az-Basari-Sagladi

Son 18 ayda şirketler, sebzelerden otomobillere her şeyin tedarikini geliştirmek için blok zincir (blockchain) teknolojisini kullanabileceklerini iddia etti. Bununla birlikte, kanıtlar, gerçekliğin bu iddialarla eşleşmediğini göstermektedir.

Blok Zincir (Blockchain) Pilotlarına Harcanan Milyarlar

Amerikan yönetim danışmanlık firması McKinsey & Company, iş dünyasında blok zincir (blockchain) teknolojisinin durumu hakkında bir rapor yayınladı. Sunulan 100’ün üzerinde kullanım durumunun, pilotların ve kavramların kanıtlarının büyük bir kısmının “öncü modda” kaldığını ya da birçok projenin C Serisi fonlama turlarını yükseltemediği sırada kapatıldığını tespit etti.

Bu, alana çok fazla para akıyor olmasına rağmen. Raporda, blok zinciri (blockchain) girişimleri için VC fonunun 2017’de 1 milyar dolara ulaştığı belirtiliyor. IBM, blok zinciri (blockchain) ile çalışan bir veri paylaşım çözümü için 200 milyon doların üzerinde para harcadığını ve Google‘ın 2016’dan bu yana blok zincir (blockchain) geliştirdiği bildiriliyor. Raporda ayrıca, finans endüstrisinin her yıl yaklaşık 1.7 milyar dolar harcadığı bildiriliyor.

McKinsey ekibi, “Harcanan para ve zaman göz önüne alındığında, özel bir endişe, çok az karşılık elde edilmiş olmasıdır” diyor. “Pek çok kullanım durumunda, çok sayıda insan hala fikir aşamasında, diğerleri ise geliştirme aşamasında ancak sonuçsuz. Sonuç olarak, milyarlarca dolarlık yatırım ve neredeyse birçok manşete rağmen, blok zinciri (blockchain) için pratik bir ölçeklenebilir kullanım kanıtı zeminde zayıf.”

Yönetim danışmanlığı firması ilerleme eksikliğini bir takım nedenlere bağladı. Birincisi, ödemeler endüstrisi gibi bazı durumlarda, görevliler, kurulan gelir akışlarının yamyamlaştırılmasına yol açabilecek gerçek aksaklıklara yatırım yapma konusunda engelleri vardır. Diğer bir problem ise, az sayıda şirketin, rakipleri de dahil olmak üzere tüm sektöre fayda sağlayacak, ortak bir tesis yaratmak istemesidir. Buna ek olarak, bazı şirketler raporda belirtildiği gibi sadece “itibar değeri” için blok zincir (blockchain) pilotları izlediklerini açıkladı. Bu, amaçlarının basit bir reklam çabasından öteye gidememesine neden olmuştur.

Rapor, “McKinsey’nin son iki yıl boyunca finansal hizmetler liderleriyle yaptığı çalışma, blok zincir (blockchain) teknolojisindekilerin kuşku duymaya başladığını gösteriyor ”diyor. “Aslında, diğer endüstriler büyüdükçe, finansal hizmetlerdeki bazı seviyelerde ruh hali gittikçe daha fazla temkinli davranıyor (kıdemli yöneticiler aksini açıkça bildirmiş olsalar bile). Gerçek şu ki milyarlarca dolar battı ancak neredeyse hiç bir kullanım durumu teknolojik, ticari ve stratejik bir anlam ifade etmedi ya da ölçeklendirilebildi. ”

Bir Cevap Yazın