Kuzey Koreli Hackerlar Kripto Değişim Borsalarından Sonra Kişilere Saldırmaya Başladı

North-Korea-cyber-attack-Kuzey-Koreli-Hackerlar-Kripto-Degisim-Borsalarindan-Sonra-Kisileri-Saldirmaya-Basladi-kripto-para-bitcoin-ripple-cryptocurrency

Siber güvenlik firması Cuvepia’nın CEO’su, şirketin Kuzey Koreli bilgisayar korsanları tarafından gerçekleştirilmiş olan kripto varlık sahibi bireylere 30’dan fazla saldırı yapıldığını tespit ettiğini açıkladı.

Söz konusu Güney Koreli siber güvenlik şirketinin CEO’su olan Kwon Seok-Chul, şüpheli Kuzey Koreli siber saldırıların yeni hedeflerinin “kripto para birimine yatırım yapan basit cüzdan kullanıcıları” olduğunu söyledi. Pek çok vakanın muhtemelen tespit edilmediğini ve 100’den fazla saldırı olmuş olabileceğini de ekledi.

Raporda belirtildiğine göre, “Bitcoin (BTC) gibi kripto paralara sahip bireylerin hedeflenmesi, önceki yöntemlerinden ayrılmayı işaret ediyor.” Ülke tarafından finanse edilen hackerlar bugüne kadar çalınan tüm kripto para biriminin % 65’ini kapsamaktadır.

Siber savaş araştırma şirketi IssueMakersLab’ın kurucusu Simon Choi, borsalar ve finansal kurumlardan bireylere saldıranlara siber güvenlik geliştirmelerine geçişi vurgulayarak:

Değişim borsalarına doğrudan saldırılar gittikçe zorlaşıyor, bu nedenle bilgisayar korsanları alternatif olarak zayıf güvenlikli bireysel kullanıcıların peşinden gitmeyi düşünüyor.”

Choi ayrıca, hedeflerin çoğunun varlıklı Güney Koreliler olduğunu belirterek, “varlıklı şirketlerin ve şirket yöneticilerinin CEO’larını hedef alırlarsa, o zaman kripto para cinsinden milyarlarca dolar kazanabileceklerine inanıyorlar ”dedi.

Siber güvenlik firması FireEye’deki bir analist olan Luke McNamara‘ya göre, “bu [kripto para birimi] değişimlerini kullanan insanlar” hakkında “daha önceki izinsiz girişlerden bilgi toplayabildiler”.

McNamara “hedefleri anladığında” o zaman “o organizasyonlara ya da varlıklara özel tuzaklar üretebiliyorlar” diye açıkladı. Bu onların “yaptıklarında etkili” olduklarını göstermektedir.

Kaspersky Labs, Kuzey Koreli hacker kollektif yapısı Lazarus Group’un “ilk” macOS’un kötü amaçlı yazılımını kripto değişimini engellemek için kullandığını iddia ediyor. Uzmanlar ayrıca, Kuzey Kore’nin ABD yaptırımlarından kaçınmak için giderek daha fazla kripto para kullandığını ileri sürdü.

Kripto para cüzdanınızın güvenliğini arttırmanıza yardımcı olacak ” Kripto Para Nasıl Korunur?” başlıklı makalemize göz atabilirsiniz.

Kripto para hırsızlığının engellenmesi adına alınabilecek güvenlik önlemleri hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

Siz de görüş ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın