Kripto Para Piyasası ve Kripto Paralardaki Sert Düşüş

Kripto para piyasası son zamanlarda büyük bir düşüş yaşıyor. En çok güvenilen kripto para birimleri olan Bitcoin ve Ethereum gibi güçlü kripto paralar bile bu düşüşten nasibini aldı. Durum bu haldeyken hafif kripto para birimlerinin durumunun ise içler acısı olması tahmin edilebilir bir gerçek olarak karşımıza çıkıyor. Yatırımcılar oldukça yüklü paralar kaybetmelerine neden olan bu aşağı yönlü dalgalanmanın nedenini merak ediyorlar.

Kripto Para Piyasasındaki Hacmin Düşmesinin Nedenleri ve Bu Durumdan Etkilenen Kripto Paralar

Bitcoin’deki büyük satış hareketleri kripto para piyasası hacminin düşmesine sebep oldu. Yaklaşık olarak 2,5 trilyon dolar seviyesinden 2 trilyon dolar seviyesine düşen kripto para piyasası, 500 milyar dolarlık bir para havuzunu kaybetti.

Bu durum bazı kaynaklara göre nedeni tam olarak anlaşılamayan kripto paralardaki ani düşüşlerin de sebebi olarak gösteriliyor. Yaşanan aşağı yönlü hareketlenme kripto paraların birim değerlerinde de aşağı yönlü dalgalanmalara neden oluyor. Diğer kripto paralara göre daha tutarlı hareketler sergileyen Bitcoin ve Ethereum yüzde 10 civarında düşüş yaşarken, Ripple ve Litecoin’de yüzde 15’ten fazla gerileme görülüyor. Dogecoin ise piyasa hacminin küçülmesinden nasibini en çok alan kripto paralar arasında bulunuyor. Bir gün içinde yüzde 25’ten fazla düşüş yaşayan Dogecoin ise yaşanan bu düşüşle yatırımcısını oldukça üzdü.

Başka kaynaklara göre ise bu durumu Amerika’da yaşanan bir söylenti tetikledi. Söylentiye göre ABD Hazine Bakanlığı, bazı finansal kuruluşların, kripto para piyasası sayesinde kara para akladıklarını düşünüyor. Bu durumdan ötürü de finansal kuruluşlar bazı cezai yaptırımlarla karşılaşacak.

Bu iki durumda kripto paraların sert düşüşler yaşamasının nedenleri arasında gösteriliyor.

Piyasadaki Düşüşe Karşı Gelen Kripto Para: Cardano (ADA)

Tüm kripto para birimlerinin yaşadığı düşüşlerin aksi yönünde hareket eden bir kripto para birimi de var: Cardano (ADA) Coin.

Kripto para piyasaları bu haldeyken yaklaşık olarak yüzde 14 yükselen ve 1.83 Dolar seviyesiyle kendisi için tüm zamanların en yüksek değerini test eden Cardano (ADA) Coin kısa bir süreliğine yatırımcının yüzünü güldürdü. Şu anda ise Cardano (ADA) Coin yaklaşık olarak 1,7 Dolar seviyesinden işlem görüyor.

Son zamanlarda oldukça hareketli olan kripto para piyasası, doğası gereği bu hareketliliği ve dinamizmi hep bulunduracak gibi görünüyor. Bu hareketlilik bilinçsiz yatırımcıyı da hızlı yükselişleri sayesinde oldukça cezbediyor. Ancak yaşanan bu hızlı yükselişler sert düşüşleri de beraberinde getiriyor. Bu nedenle kripto para yatırımcıları, gözlerini daima açık tutmalı ve doğru ata oynamayı bilmeliler. Çünkü risk bu işin her zaman bir parçası olarak kalacak.

Bir Cevap Yazın