Cardano Nedir?

Cardano, dijital para göndermek ve almak için kullanılabilecek Ada şifrelemesine ev sahipliği yapmaktadır. Bu dijital nakit, paranın geleceğini temsil eder ve kriptografi ile güvenli olması garanti edilen hızlı, doğrudan transferleri mümkün kılar.

Cardano sadece bir kripto para birimi değildir, şu anda her gün dünyadaki bireyler, kuruluşlar ve hükümetler tarafından kullanılan finansal uygulamaları yürütebilecek teknolojik bir platformdur. Platform, sisteme daha kolay bakım yapma esnekliği ve yumuşak çatallarla yükseltme olanağı sağlayan katmanlar halinde inşa edilmiştir. Ada’yı yönetecek olan yerleşim katmanı tamamlandıktan sonra, akıllı sözleşmeleri, gelecekteki ticaret ve işleri destekleyecek dijital yasal anlaşmaları ele almak için ayrı bir hesaplama katmanı oluşturulacaktır. Cardano, herhangi bir tek tarafça kontrol edilmeyen fakat bunun yerine bir blok zincir üzerinde çalışan merkezi olmayan uygulamaları veya dapps (kullanıcıları ve tedarikçileri direkt olarak birbirine bağlayan sistemdir.) hizmetlerini de yürütecektir.

Cardano’nun en büyük yeniliği, kullanıcıların ihtiyaçlarını düzenleyicilerin talepleriyle dengeleyecek ve mahremiyeti düzenleme ile birleştirecek şekilde olmasıdır. Cardano’nun vizyonu, yeni düzenlenmiş bilgi işlem tarzının, herkese adil finansal hizmetlere açık erişim sağlayarak daha fazla finansal katılımı sağlayacağı yönündedir.

Kurucusu Kimdir?

Charles Hoskinson, deneyimli Blockchain geliştiricisi ve Blockchain’de birden fazla kilit projede ortak kuruculuk yapan ellerinde öncüdür. Charles, Cardano, Ethereum ve aynı zamanda Ethereum Classic’in de kurucusudur.

32 yaşındaki Charles Hoskinson Colorado Üniversitesi mezunudur. Colorado Üniversitesinde, fonksiyonel programlamaya büyük ilgi duyduğu Kriptografi ve Matematik okudu. 2013 yılında, EOSIO‘nun kurucu ortağı Dan Larimer ile birlikte, ilk blok zinciri ve kripto para birimi başlangıcı olan Invictus Innovations’ı başlattı.

Diğer Kripto Paralardan Ayıran Önemli Özellikleri

Cardano fiyat tahmininin olumlu görünümü büyük ölçüde çeşitli teknik faktörlerden kaynaklanmaktadır. Bunlardan biri madalyonun blok üretme algoritmasıdır. Madencilik birçok blokluğun kabul gören bir işlevidir. Kullanıcıların işlemleri onaylamaları için teşvik sağlar.

Bununla birlikte, Alternatif Alım Kanıtı algoritması, kriptokür para madenciliğinin saçma elektrik tüketimini azaltmanın bir yolu olarak buhar kazanıyor. Cardano’nun Ouroboros protokolü, ilk Stake Proof sistemlerinden (Po gibi bir coin altyapı algoritmasıdır. PoS’ta coinler sistem başlarken üretilir ve herkesin yatırımına göre belirli aralıklarda cüzdanlara yollanır)biriydi ve şimdiye kadar kanıtlanmış olan tek güvenlik sistemiydi. Mutlak kullanıcı güvenliği için isteklerini geliştirerek Daedalus Cüzdanı’nın geliştirilmesine başladılar. Bir cryptocurrency cüzdanının normal gizlilik hususlarına ek olarak, Daedalus ayrıca belirli harcama şifrelerini ve işlem izlemesini de özelleştirir.

Bir Cevap Yazın