Kripto Para Madenciliğini Resmi Olarak Tanıyanlar Arasına Yeni Üye: İran

Ekonomik yaptırımlarla başı belada olan İran, şimdi hasarı hafifletmek için yönünü kripto paralara çevirdi. Dünyanın en büyük üçüncü petrol üreticisi İran, Petro olarak adlandırılan petrol destekli bir kripto para birimi yayınlayan Venezüella’nın ayak izlerini takip etmeyi planlıyor. Fakat İran, Venezüella’nın görünüşte başarısız olduğu bir alanda başarılı olabilir mi?

İran Üç Hafta İçerisinde Kripto Para Madenciliğine Başlayacak

İran, kripto paranın endüstrisinde yapı taşı olan madenciliğini resmi olarak kabul etti. Döviz ve para politikasını denetleyen İran Merkez Bankası, önümüzdeki 18 günde sektör için bir politika çerçevesi hazırlayacak.

İran’ın Siber Uzay Yüksek Kurumu Sekreteri Abolhassan Firouzabadi, İran Merkez Bankası’na bağlı bankacılık ve ekonomide uzman bir haber ajansı olan IBENA’ya, Tahran ve ortakları arasındaki ticareti düzeltmek için kripto para kullanımının daha da derinleştirilmesi gerektiğini söyledi. Özellikle de son zamanlarda artan ABD yaptırımlarının ardından.

IBENA’nın haberine göre, Firouzabadi, Bitcoin gibi kripto paraların madenciliğinin “hükümet ve ilgili tüm kuruluşlarda bir endüstri olarak kabul edildiğini” vurguladı. Bunlar arasında hükümetin İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı, Merkez Bankası, Sanayi Bakanlığı, Madencilik ve Ticaret Bakanlığı, Enerji Bakanlığı ve Ekonomi ve Maliye Bakanlığı da bulunuyor.

IBENA, “Ancak, bunu yasamaya yönelik nihai politika (kripto madenciliği) henüz açıklanmadı” dedi.

İran Merkez Bankası

Yaptırımlara Karşı Kripto Paralar Kullanılabilir mi?

Amerika’nın eski başkanı Obama döneminde imzalanan nükleer anlaşmadan uzaklaşmaya karar veren Trump yönetimi, İran ekonomisinin can damarı olan petrol satışlarını kesmek için tasarlanan yeni yaptırımlar uyguladı.

İran, Suudi Arabistan ve Irak’tan sonra OPEC içinde dünyanın üçüncü büyük petrol üreticisi. Ancak İran, petrol satışlarında beklenen sıkışıklığı kripto para birimleri üzerinden geçiştirmeyi umuyor.

İran, ekonomik yaptırımların etkisini azaltmak için kripto paraları deneyen ve kullanan ilk ülke olmayacak. Venezüella şubat ayında petrolün desteklediği iddia edilen petro denen bir kripto para birimi yayınladı. Ama petrolden sıkıntı çekiyor gibi görünüyor. Son zamanlardaki medya raporları, para biriminin hiçbir alıcıya rastlamadığını ve her varil ile bire bir olarak yedeklenmesi gereken petrolün orada olmadığını gösteriyor. ABD, vatandaşlarını petrole yatırım yapmasını yasaklayarak karşılık verdi.

İran bu planında başarılı olabilecek mi?

Siz de düşüncelerinizi aşağıda yorumlar bölümünde bizimle paylaşabilirisiniz.

Bir Cevap Yazın