Kağıt Bitcoin Cüzdanı Nasıl Yapılır?

Kağıt cüzdan, kripto para cüzdanınıza erişmenin yollarından biridir. Bu yöntemde kripto para adresi ve o adrese ait size özel tanımlı anahtarlarınız bir kağıda basılır. Fiziksel cüzdanlar, madeni para gibi gözükenler de dahil, hacker saldırılarına karşı tamamen korumalı olmaları nedeniyle en güvenli yöntemlerdir. Aynı zamanda kağıt cüzdanlar ulaşımı en kolay fiziksel cüzdanlardır.

Kağıt cüzdanlar dijital saldırılara karşı korumalıdırlar. Kağıt cüzdan oluşturulması Bitcoin’lerinizi bir kağıda çıktı alıp depolamaktan oluşur. Ancak bu işlem Bitcoin’lerinizin gerçek anlamda depolanması anlamına gelmez. Sadece Bitcoin cüzdanında bulunan bilgilerin bir kağıda basılmasıdır. Kağıtta basılı olan bilgiler o adrese para göndermek için kullanılan cüzdan adresi ve o hesaptan para harcamak için gerekli olan özel anahtardır. Bitcoin’ler aslında kağıtta tutulmuş olmazlar, sadece onlara erişimi sağlayan bilgiler kağıtta bulunur.

Kağıt cüzdanların en önemli özelliği zararlı yazılımlara karşı tamamen korumalı olmaları, herhangi bir sitenin güvenliğine bağlı olmamaları ve anahtarların sadece sizin erişiminizde olmasıdır. Kullanıcılar için dezavantaj oluşturduğu husus ise fiziksel olarak bu kağıdın güvenliğinin tam olarak sağlanamamasıdır. Bir kağıt cüzdan kaybolması durumunda hesaptaki Bitcoin’lere erişilemeyecektir. Bu sebeple bazı kullanıcılar cüzdanlarının korunması için özel poşetlere koymak gibi ekstra önlemler almışlardır.

Kağıt cüzdan oluşturmak için kullanılan bazı popüler araçlar şunlardır; BitAddress.org, BitcoinpaperWallet.com, OfflineAddress.com ve SafePaperWallet.com.

Bir Cevap Yazın