İsviçre Kripto Firması Şeriat Uyumlu Stablecoin için İslami Finans Sertifikası Aldı

halal or haram bitcoin btc ethereum cryptocurrency kripto para helal haram

İsviçre merkezli fintech firması X8 AG, Ethereum tabanlı Stablecoin için Şeriat İnceleme Bürosu’ndan (SRB) bir sertifika aldı.

SRB, Bahreyn merkez bankası tarafından lisanslı önde gelen Şeriat danışmanlık ve denetim firmasıdır. Habere göre, on iki ülkede varlığını sürdürüyor ve ülkenin Sermaye Piyasası Kurumu (CMA) tarafından lisanslanan Suudi Yatırım Şirketlerinin yüzde 13’ünün pazar payını ve Suudi borsa piyasasında listelenen Kooperatif Sigorta Şirketlerinin yüzde 21’ini elinde tutuyor.

Kripto para birimlerinin Şeriat uyumlu olup olmadıkları konusundaki tartışmalar, parasal spekülasyon üzerinde İslami yasaklamaya uygunluklarına odaklanmıştır. Reuters, bazı İslam alimlerinin kripto ticaretini şeriat kanunu uyarınca meşru olan “hakların devri” ile benzer olduğunu düşündüklerini belirtiyor.

X8’in yönetmen ve kurucu ortağı Francesca Greco’ya göre X8’in Ethereum (ETH) tabanlı kripto varlığı, yedi fıkradan oluşan bir para ve altından oluşan bir sepetin desteğiyle İslami danışmanların aşırı dalgalanma ve spekülasyonlara ilişkin kaygılarını kabul ettiği düşünülmektedir.

İşlerini Orta Doğu’ya genişletme planlarının bir parçası olarak, X8’in Şeriat uyumlu bir ticaret platformu içerecek bir kripto değişimi başlatmayı planladığı bildiriliyor. Bu amaçla Greco, Reuters’e, şirketin Abu Dhabi, Dubai ve Bahreyn’de yerel borsalarla görüştüğünü söyledi.

“Körfez bölgesi finansal teknoloji şirketleri için gerçekten iyi bir yer çünkü hepsi fintech için merkez olmak istiyor” diye ekledi.

Bu Temmuz ayında bildirildiği üzere, altcoin Stellar (XLM), para transferi ve varlık jetonu alanında bir Şeriat uyumluluğu sertifikası aldı ve bunu yapan ilk blok zincir protokolü olduğunu iddia etti. Sektörde “ilk” olduğunu iddia eden diğer kripto şirketleri, Mart ayında Dünya Şeriat Danışma Kurulu’ndan Şeriat Sertifikasına sahip olan kripto hizmet jetonu NOORCOIN’i içermektedir.

Bitcoin (BTC), bu Nisan ayında Şeriat Yasası kapsamında “genel olarak müsaade edilebilir” olarak kabul edildi. Şeriat danışmanı Muhammed Abu Bakar, dijital paraların helal (izin verilebilir) olduğunu düşünürken, çoğu durumda yatırımcıların bunları yatırım amaçlı satın almaması gerektiğini belirten bir uyarı da içeriyordu.

Blossom Finance CEO’su ve Kurucusu Matthew J. Martin, bu Şubat ayında Cointelegraph’a yaptığı açıklamada, bir ödeme ağı olarak, Bitcoin’in borçtan ziyade İş Kanıtı’na (PoW) dayalı olmasından dolayı gerçek para birimlerinden daha helal olabileceğini söyledi.

Bir Cevap Yazın