Halving Nedir?

halving-nedir

Halving kelime anlamı olarak yarılanma demektir. Halving işleminin kripto para alanındaki karşılığı madencilik ile elde edilen ödül bakiyelerin yarılanmasıdır.

Blockchain ağı üzerinde yapılan transferlerin onaylanması ve kripto para işlemlerinin yürütülmesini sağlayan madenci olarak adlandırılan cihazlar/bilgisayarlar, işlemleri kriptograf olarak çözdükçe blok başına, madenciliğini yaptıkları kripto para cinsinden ödül almaktadırlar.

Halving işlemi belirli aralıklarla madencilere verilen ödüllerin yarıya düşürülmesidir. Halving ile amaç ilerleyen zamanlarda işlem sayısında yaşanabilecek artışın hafifletilmesi ve madenci sayısında yaşanacak artıştan dolayı her madencinin ödül alabilmesidir.

Madencilik ile üretilen kripto para birimlerine başından itibaren inanan ve madenciliğini yapan kulanıcılar bu halving sayesinde başından itibaren madenciliğini yaptıkları için, sonradan madenciliğe giren kullanıcılara göre daha avantajlıdırlar.

Madencilik ile üretilen kripto para birimlerinin (Bitcoin, Bitcoin Cash, Litecoin vs.) üretilecek birim adedi bellidir. Bunun nedeni kripto para biriminin kendi içinde enflasyon yaşamasının önüne geçmektir. Piyasada toplam kripto para birim adedince üretilmesi Halving işlemi ile uzun bir süreye yayılmıştır. Üretiminin kısa süre içerisinde tamamlanmaması için halving işlemi ile bu süreç uzatılmaktadır.

 

Bir Cevap Yazın