Ethereum’daki Constantinople, St. Petersburg Yükseltmeleri Bu Hafta Gerçekleşecek

Ethereum-eth-Constantinople-St-Petersburg-Yukseltmeleri-Bu-Hafta-Gerceklesecek-hard-fork-madencilik-mining-pos-proof-of-stake-vitalik-buterin-kripto-para-cryptocurrency-blok-zincir-blockchain

22 Şubat‘ta yayınlanan resmi bir Ethereum blog yazısına göre, Ethereum’un (ETH), Constantinople ve St. Petersburg olarak adlandırılan iki ağ yükseltmesinin bu hafta gerçekleşmesi planlanıyor.

Daha doğrusu, güncelleştirmelerin 28 Şubat‘ta çıkarılması beklenen Ethereum’un 7.280.000 bloğunda gerçekleşmesi planlanıyor. Yine de, madenciliğin öngörülemeyen doğası gereği, uygulama planlanan tarihten bir veya iki gün önce veya sonra gerçekleşebilir.

Gönderi, yükseltmenin, şimdi bir olayla birleştirilen, başlangıçta ayrı iki yükseltmeyi temsil eden iki adı olduğunu açıklıyor. Constantinople yükseltmesinin uygulanması daha önce Ocak ayında yeni keşfedilen bir güvenlik açığı nedeniyle ertelenmişti.

Constantinople, platforma çeşitli verimlilik iyileştirmelerinin yanı sıra, “zorluk bombası” nın gecikmesi ve Ethereum’un blok ödülünün azalması getirecek.

Zorluk bombası, Ethereum’un bir Satış Kanıtı (Proof-of-Stake (PoS)) konsensüs algoritmasına geçmesinden sonra madencilerin zincir üzerindeki faaliyetlerini sürdürmelerini engelleyen bir özellik. Bununla birlikte, PoS uygulamasının ertelenmeye devam etmesi nedeniyle, Ethereum geliştiricileri, zorluk bombaları “tehlikenin kanıtı hazırlanmadan ve uygulanmadan önce blok zinciri donduramayacağımızdan” geciktirmek zorunda kaldılar.

Constantinople yükselmesi bu nedenle yaklaşık 12 ay boyunca “buzul çağı” olarak da adlandırılan zorluk bombasını geciktirecek şekilde ayarlanmıştır. Daha kolay madencilik sürecini telafi etmek için Constantinople aynı zamanda “susuzluk” olarak da adlandırılacak – her madencilik bloğu için ödülün 3 ila 2 ETH’ye indirgenmesi.

Constantinople aynı zamanda ilk önce Ethereum’a bir saldırı vektörü çıkardığı söylenen platforma Create2 fonksiyonunu getiriyor. Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin daha sonra endişelerini reddetti.

Diğer ağ güncellemesi olan St. Petersburg, Ethereum’un test ağlarından önceki bir güncelleme olan Ethereum Improvement Proposal 1283’ü silme amacı taşımaktadır.

Ocak ayında, büyük ABD kripto para (cryptocurrency) birimi borsaları Coinbase ve Kraken, Ethereum’un geliştirilmesine yönelik desteği doğrulayan en son isim oldu. İki kripto para değişim borsası, ilk uygulama girişiminden önce olayı izleme sözü veren Binance, Huobi ve OKEx’e katıldı.

Etherscan verilerine göre, madencilik yoluyla üretilen yeni Ethereum, şimdiye kadarki en düşük seviyelerini görüyor.

Bir Cevap Yazın