Ether Madenciliği Nasıl Yapılır?

Ethereum blok zincirinin kendi dijital para birimi olan Ether (ETH) kısa bir zamanda en büyük kripto paralardan biri olmayı başardı. Ether’i internet üzerinden para karşılığı alabileceğiniz gibi bilgisayarınızı kullanarak Ether madenciliği de yapabilirsiniz. Bu sistem de aynı Bitcoin’de de olduğu gibi proof-of-work prensibine dayanır. İşlemleri onaylayıp zincire yeni bloklar eklenmesini sağlayan bu madencilik işinde madenciler Ether ile ödüllendirilir. Ortalama her 12 saniyede bir blok oluşturulur.

Bitcoin madencileri, madencilik işlemleri için özel olarak yapılan ASIC cihazlarını kullanabilirler. Ancak Ether özellikle ASIC’lerle uyumsuz hale getirilmiştir. Zorunlu olarak bilgisayar gücü ve hafızasına ihtiyaç duyulur. Ether madenciliği yapmanın çeşitli yolları şunlardır:

  • Bulut servislerini kullanmak Ether madenciliği yapmanın en kolay yoludur. Bu yöntemle kullanıcılar servis sağlayıcılarla anlaşarak sanal olarak madencilik yapabilirler. Bu anlaşmalar genellikle 1 yıl gibi uzun süreler için yapılmaktadır. Bitcoin’de olduğu gibi, Ether’de de madenciliğin zorluğu market değerleri durumuna göre farklılık göstermektedir.
  • Bulut servisleriyle anlaşmanın yanı sıra kendi bilgisayarınızla da madencilik yapabilirsiniz. Yapılması gereken ilk şey bedava bir cüzdan yazılımı yüklemektir. Bu cüzdan sizin Ether alıp yollamak için kullandığınız hesap görevi de görecektir. Madencilikten kazandığınız ödüller de bu cüzdanlarınıza gelir.
    • Daha sonra yapmanız gereken bilgisayarınıza Geth adı verilen bir program yüklemek. Bu sayede Ethereum ağıyla kendi bilgisayarınızın iletişimini sağlamış olursunuz. Bir blok oluştuğunda Geth vasıtasıyla sizin bilgisayarınız da haberdar olacak ve kendisinde bulunan blockchain’i güncelleyecektir.
    • Bu adımın ardından da asıl madencilik işlemini yapacağınız bir programa ihtiyacınız olacaktır. Ethminer adı verilen bu program sayesinde Ether madenciliğine başlayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın