Proof of Stake Nedir?

Proof of Stake (PoS), bir kullanıcının madencilik (mining) gücünün sahip olduğu kripto para miktarına göre belirlenmesini temel alan bir sistemdir. Proof of stake sistemine göre bir kullanıcıda ne kadar fazla Bitcoin ya da herhangi bir altcoin varsa madencilik gücü de o kadar fazladır.

PoS konseptini kripto paralar arasında ilk uygulama geçiren Peercoin’dir. Daha sonra Nxt, Blackcoin ve ShadowCoin gibi kripto paralar değerleri de bu sistemi benimsemişlerdir.

Proof of stake, proof of work’e bir alternatif olarak ortaya çıkmıştır. Amaç PoW sisteminde bulunan bazı açıkların kapatılmasıdır. Bir işlemin başlaması ile birlikte işlem bilgisi kapasitesi 1 MB olan bir bloğa işlenir ve ağdaki cihazların her biri için kopyalanır. İşlemin onaylanabilmesi için, bu cihazlar matematiksel bir problem çözerler. Bu matematiksel probleme proof of work problemi adı verilir. Her bloğu ilk çözen madenciye  o kripto para değerinden bir miktarla ödül verilir. Onaylanan blok zincire eklenir ve bu sayede blockchain ağının devamlılığı ve güvenliği sağlanır.

Bu problemleri çözebilmek için yüksek miktarlarda hesaplama gücü gerekir. Bu da yüksek miktarlarda elektrik harcanımı demektir. İşlemler sonucu gelen elektrik faturalarını ödeyebilmek için madenciler genellikle kazandıkları kripto paraları satarlar ve bu da kripto paranın değer kaybetmesine yol açar.

Proof of stake ise bu problemi çözmek adına her cihaza o kullanıcının sahip olduğu kripto para miktarıyla orantılı olarak bilgisayar gücü ayırır. Bu sayede PoW problemlerini çözmek için enerji harcamak yerine bir PoS madencisi işlemlerin sadece kendi bakiyesiyle orantılı bir kısmını çözmekle sorumludur. Örneğin tüm Bitcoin’lerin %3’üne sahip biri bu sistemle blokların sadece %3’ünü çözebilir.

Bu sistem ayrıca 51% Attack denilen saldırılara karşı daha korumalıdır. Burada kötü amaçlı birilerinin bilgisayar gücü yerine dolaşımdaki paranın %51’ini ele geçirmesi gerekmektedir ki bu da sisteme saldırmayı gereksiz hale getirir.

Bir Cevap Yazın