Bulut Madenciliği Nedir?

Bulut madenciliği kısaca kripto paralar için gerekli yazılım ve donanıma gerek olmadan madencilik yapılabilmesini sağlayan sistemin adıdır. Bu servisi sağlayan şirketler belli bir ücret karşılığında kripto para madenciliği yaparak, müşterilerine yollamaktadır. Bu sayede daha geniş çevreler de madencilik (mining) yapabilmektedir.

Bulut madenciliği ağına girdiğinizde ‘hash gücü’ satın alır bir havuza dahil olursunuz. Aldığınız hash gücünün oranına göre de belli bir miktar kripto para hakkınız olmuş olur. Bulut madenciliğinin kullanıcılar tarafından tercih edilmesinindeki en büyük etkenler elektrik masrafı ve ekipman bakımı gibi olası masrafların ortadan kalkmasıdır.

Bulut madenciliği, madencilik (mining) işleminin bulut üzerinden yapılmasına olanak sağlamaktadır. Bulut madenciliği hızlı gelişen akımlardan biridir. Sunucu, veritabanı, yazılım ve depolama gibi servislere internet üzerinden bağlantı kurulur ve kullandığınız kadarına ödeme yaparsınız.

Madencilik, Bitcoin’in temelindeki blockchain sisteminin devamlılığını ve güvenliğini sağlamak için yapılır. İşlemler madencilik sayesinde onaylanır ve sisteme eklenir. Ayrıca dolaşımda olan para miktarı da bu yöntemle artar. Bu iki teknolojinin birleşmesiyle  internete erişimi olan herkesin herhangi bir teknik bilgi ya da donanım gerekmeden bu yapıya katkıda bulunma olanağı ortaya çıkmış olur.

Sisteme dahil olmak için yapılması gereken tek şey bu servisi sağlayan bir sitede hesap açıp gerekli ayarlamaları yapmaktır. Ancak yine de her türlü dolandırıcılık ihtimallerine karşı dikkatli olunmalı, yalnızca güvenilir şirketler aracılığıyla bulut madenciliği yapılmalıdır.

Bir Cevap Yazın