Bitcoin Balina Sayısında Büyük Yükseliş

bitcoin-balina-sayisinda-buyuk-yukselis

Bitcoin’de son haftalarda istikrarlı bir yükseliş görülüyor. Kripto paraların lideri konumundaki Bitcoin geçtiğimiz pazar günü 13,000 Dolar fiyatla 2018 ocak ayından bu yana en yüksek seviyeyi görmüş oldu.

Bitcoin’de görülen istikarlı yükseliş ile birlikte balina sayısında da ciddi bir artış yaşandığı kaydediliyor. Glassnode’un açıkladığı verilere göre BTC’deki balina sayısı daha önce hiç görülmediği kadar arttı. 

Bitcoin’de balina terimi en az 1000 BTC’si olan işlemciler için kullanılıyor. Glassnode 1000’in üzerinde BTC sahibi olan kişi sayısının Eylül 2016’dan beri görülen en yüksek sayıyı geride bırakarak 2231 olarak tespit ettiğini duyurdu.

Sadece geçtiğimiz hafta BTC balinalarının sayısında %2,6’lık yükseliş yaşanmış ve Bitcoin fiyatında da %14’lük sıçrama görülmüştü. 

Bitcoin Yükselişinde PayPal Etkisi

Geçen haftaki balina sayısında yaşanan artışın ve fiyat yükselişinin ardında PayPal’ın kendi bünyesindeki ödeme yöntemlerinin arasına Bitcoin’i dahil etmesinin de etkisi olduğu anlaşılıyor. PayPal’ın bu adımının kripto paraların geleceği açısından büyük öneme sahip olduğu vurgulanıyor.

Balina Sayısı Neden Yükseliyor?

Hesaplarında ciddi miktarda Bitcoin tutan ve kripto para piyasasını aşağı ve yukarı yönlü hareket ettirme yeteneği olan işlemciler balina olarak adlandırılıyor. Özellikle Coronavirüs salgının ardından Bitcoin başta olmak üzere kripto paraların bir değer saklama aracı olarak görülmesinin Bitcoin’deki balina sayısında yaşanan artışın muhtemel nedenlerden biri olduğu düşünülüyor.

Not: Bu yazıda yatırım tavsiyesi verilmemiştir ve beklentiler Paranfil’in görüşleri değildir.

Kripto paralar ile ilgili son dakika haberlerinden anında haberdar olmak için Telegram sayfamızı takip edebilirsiniz. https://t.me/paranfil

Bir Cevap Yazın