Zuckerberg, Libra Stablecoin Konusunda Kongre Öncesinde Tanıklık Edecek

Zuckerberg-Libra-Stablecoin-Konusunda-Kongre-oncesinde-Taniklik-Edecek-stablecoin-calibra-kripto-para-cryptocurrency

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg 23 Ekim‘de Temsilciler Meclisi Mali Hizmetler Komitesi önünde, firmanın önerdiği Libra istikrarlı proje hakkında tanıklık edecek.

9 Ekim‘de Kongre Üyesi Maxine Waters resmen Zuckerberg’in Facebook’un İncelenmesi ve Finansal Hizmetler ve Konut Sektörüne Etkisi” konulu bir konferansa katılacağını açıkladı.

Libra ve Calibra moratoryumu

Duyuru, komitelerdeki Waters ve diğer Demokratların Temmuz ayında Facebook’a bir mektup göndererek, önerilen kripto para birimi (cryptocurrency) Libra ve dijital cüzdan Calibra’nın uygulanmasına ilişkin derhal bir moratoryum talebinde bulunduğunu belirtti.

Açıklamada ayrıca, büyük teknoloji şirketlerinin Amerika Birleşik Devletleri’nde finansal kurumlar olarak lisans almasını yasaklamak için tasarlanan “Büyük Teknolojiyi Finans Dışında Tut Yasası” taslak tasarısından da bahsediyor. Duyuru:

“Taslak mevzuat, Facebook gibi büyük platform kuruluşlarının (örneğin vergi mükellefi destekli bankalar, yatırım fonları ve borsalar gibi) kiralanmasını, lisanslanmasını veya kaydedilmesini ya da bu tür finansal kurumlarla ilişkilendirilmesini yasaklamaktadır.”

Daha önce, Calibra CEO’su David Marcus, Libra’nın Temmuz 2019’da Meclis Mali Hizmetler Komitesi ve Senato Bankacılığı Komitesi’nden önceki duruşmalardaki potansiyel avantajlarına tanıklık etti. Eylül ayı sonlarında Marcus, SWIFT gibi mevcut ödeme sistemlerinin eksikliklerini eleştiren bir açıklama yayınladı.

26 Eylül’de Zuckerberg, firmanın Libra’ya önceki projelerinden çok daha dikkatli bir yaklaşım sergilediğini belirtti.

Facebook çalışanları ve Zuckerberg arasındaki S&A oturumlarından sızan ses kaydında, CEO, Libra ile yapılan özel istişarenin kongre oturumları gibi kamu prosedürlerinden daha önemli ve daha az dramatik olacağına dikkat çekti.

Bir Cevap Yazın