Vitalik Buterin’den Shiba Coin Hamlesi

Shiba coin arzından bu yana köpek temalı coin’ler arasında kendine popüler bir yer edinmiş durumda. Ancak geçtiğimiz günlerde Shiba piyasasında önemli bir gelişme yaşandı. Kripto para piyasalarında işlem yapanların yakından tanıdığı Vitalik Buterin Shiba coin hamlesiyle gündeme oturdu. Buterin, son zamanların popüler coin’leri arasında yer alan Shiba varlığını yakarak ciddi bir hamle yaptı. Böylelikle Ethereum’un kurucu ortağı olan Vitalik Buterin, Shiba arzının yarısına yakınını da yakmış oldu. Bilindiği üzere Shiba, kripto para piyasasında adından sıkça söz edilen Dogecoin klonu olarak dikkat çekmişti. Bununla birlikte Buterin’in işlemi Shiba cephesinde yaşanan en hareketli ve sıcak anlardan biriydi. 16 Mayıs günü yapılan açıklamaya konu işlemde toplam 6.7 milyar dolarlık bir yakımı öğrenmiş olduk. Öte yandan konuyla ilgili olarak Vitalik Buterin yaptığı işlemi; “köpek token grubunun cömertliği” olarak tanımladı.

Bkz. **Shiba Inu Token Kripto Borsadaki Dengeleri Değiştirdi!

Vitalik Buterin Shiba Token’lar ile Nasıl Bir İşlem Yaptı?

Vitalik Buterin himayesinde bulunan ve sayısı trilyonlarla ifade edilen Shiba token’lar Buterin tarafından elden çıkarılmıştı. Üstelik söz konusu token’lar Shiba token geliştiricileri tarafından kendisine hediye olarak gönderilmişti. Ancak Buterin, elinde bulunan token’ların %90’ını yaktığını açıkladı. Diğer taraftan kalan %10’luk payı ise hayır kurumlarına bağışladığını belirtti.  Bağış için Covid ile mücadelede rol alan Crypto Relief benzeri kurumların seçilebileceği belirtildi. Özellikle bu tarz kurumların kripto para ile bağış kabul ediyor olması söz konusu bağışı kolaylaştıracaktı.

Shiba token’lar konusunda Vitalik tarafından yapılan açıklamada öne çıkan diğer detaylar da dikkat çekiciydi. Buterin, kendisine gönderilen token’ların muhafazasının kolay olmayacağını belirtti. Başka bir deyişle token’ların saklanması güvenlik sorunu oluşturabilirdi. Kendisi de bu durumun güvenilir olmayacağını açıkça ifade etti. Aynı zamanda gelecek bir zamanda köpek token’ların işlemlerde kullanılması durumunun spekülasyonlara yol açabileceğini belirtti. Elbette böyle bir durumdan kaçınmak isteği ile bu harekete karar verdiğini de sözlerine eklemiş oldu. Son olarak bu kadar yüksek miktarda token’ı elinde bulundurarak merkezi bir güç olmak istemediğinin de altını çizdi.

Bkz. **Dogecoin ve Gamestop Ardindan Bitcoin’de Elon Musk Etkisi

Shiba Token Bu Hamleden Nasıl Etkilendi?

Kripto para piyasasında hareketliliğin yine üst seviyede olduğu bir hafta yaşadık. Shiba token da büyük iniş ve çıkışlar yaşadığı günleri geride bırakmış gibi görünüyor. Özellikle Binance’de görüntülendikten sonra ciddi bir yükseliş gösteren Shiba token daha sonra düşüşe geçti. Ayrıca bahsettiğimiz üzere Vitalik Buterin tarafından gerçekleştirilen yakımın etkileri izlendi. Buterin tarafından Shiba token’ın dolaşımdaki payının yaklaşık %41’ i yakıldıktan sonra kısa bir yükseliş gözlendi. Elbette yardım fonlarına yapılan bağışlarda token üzerinde olumlu bir güven duygusu yarattı. Shiba token cephesinde yaşanan bu yakımın izlerinin neler getireceği ise önümüzdeki süreçte takip edilecek.

Bir Cevap Yazın