Dogecoin ve Gamestop Ardindan Bitcoin’de Elon Musk Etkisi

dogecoin-ve-gamestop-ardindan-bitcoinde-elon-musk-etkisi

Elon Musk sosyal medya üzerinden köpek temalı bir dergi kapağı paylaşarak Dogecoin’in değerinin artmasını sağlamış, sonraki paylaşımlarında da Bitcoin ibaresine yer vererek kripto paranın değerini katlamıştır. Paylaşımdan önce Bitcoin değeri 32.194 dolar olurken paylaşım sonrasında 37.000 doların üzerine çıkmıştır.

Son dönemlerde Bitcoin yatırımcıları oldukça zor günler geçiriyordu. Bu zor günler Bitcoin yatırımcılarına 2017-2018 yıllarını hatırlatmıştı. Bitcoin 2017 yıl sonunda 20.000 dolara düşmüş, Bitcoin yatırımcısı olan bireyler 2018 yıllarında yaşanan peşi sıra düşüşlerle çok büyük zararlara uğramıştı. 2020’nin sonlarına doğru yükselişe geçen kripto para, 8 Ocak 2021 tarihinde ise 41.900 dolar ile zirveyi gördü. Ancak doların güçlenmesi ve satışların artması ile bu zirvede çok fazla tutunamayan Bitcoin, kısa bir süre önce 30.000 dolar altına indi.

Bu sert düşüşle beraber uzun süreli Bitcoin yatırımcılarını 2018 yılındaki gibi bir zarar endişesi sardı. Ancak 29 Ocak’ta yeniden 30.000 dolar üzerine çıkmaya başlayan kripto para sonraki günde yükselmeye devam etti. Sadece 24 saat içerisinde %18 değer kazanmış ve 1 Bitcoin 37.000 doların üzerine çıkmıştır. Bu yükselişin ana nedeni ise Tesla ve SpaceX CEO’su olan Elon Musk oldu. 43,8 milyon takipçisi bulunan Musk, Twitter üzerinden yaptığı Bitcoin paylaşımı sonrasında kripto para piyasası çok hızlı bir tırmanışa geçti. Dünyanın en zenginlerinden biri olan Elon Musk yaptığı bu destekle Bitcoin’e olan güvenin artmasında etkili olmuştur. Elon Musk’ın Twitter paylaşımı ülkemizde de büyük ilgi görmüştür.

GameStop Tweeti Etkisi

Son günlerde farklı piyasalara değer katan 3 tweet paylaşan Elon Musk, dengeleri değiştiren isim olmaktadır. GameStop hisseleri ile ilgili olan Reddit’teki WallStreetBets sayfasında Gamestonk mesajını paylaşan Musk, bu mesajıyla küçük yatırımcıya önemli bir destek vermiştir. Sadece bu tweeti ile küçük yatırımcıların hisselerinde yüzde yüz bir artış yaşanmıştır. Reddit altında SatoshiStreetbets isimli forumda Dogecoin’in yükseltilmesi için organize bir çaba olduğunu fark eden Musk, Doque isimli bir dergi kapağı paylaşarak Dogecoin’in değerinin günlük bazda yüzde 280 yükselmesini sağlamıştır.

Elon Musk her zaman küçük yatırımcıların yatırım yaptığı araçlara sosyal medya üzerinden destekler veriyor. Bu şekilde bu araçların popülaritesini artırıyor. Katkıları sayesinde yüzde yüzden fazla artışlar yaşanmakta ve destek verdiği yatırımcılara çok önemli fırsatlar kazanmaktadır. 181 milyar dolarlık bir servetin sahibi olan Elon Musk, verdiği bu desteklerle her geçen gün hayran kitlesini de artırmaktadır.

Not: Bu yazıda yatırım tavsiyesi verilmemiştir ve beklentiler Paranfil’in görüşleri değildir.

Kripto paralar ile ilgili son dakika haberlerinden anında haberdar olmak için Telegram sayfamızı takip edebilirsiniz. https://t.me/paranfil

Bir Cevap Yazın