Venezuela, Tartışmalı Kripto Para Petro’nun Satışını Resmi Olarak Başlattı

petro-venezuela-krpto-para

Venezuella Ekonomi Departmanı‘nın Twitter’da 29 Ekim günü, Venezuella’nın tartışmalı devlet mülkiyetindeki kripto para birimi, Petro’nun artık satın alınabileceğini açıkladı.

Tweet’de yer alan bir infografiye göre, Petro artık resmi web sitesinden doğrudan ülke hazinesinden veya hükümet tarafından yetkilendirilen altı kripto para değişim borsasından satın alınabilir. Devlet tarafından verilen kripto para; yuan, Euro ve ABD doları veya belirli kripto para birimleri ile, resmi kurumun resmi sitesinde kayıtlı ve onay sürecini tamamlamış olan tüzel kişiler tarafından satın alınabilir.

Petro’nun resmi Twitter hesabından yapılan resmi açıklamaya göre, kripto para Bitcoin (BTC), Litecoin (LTC), Ethereum (ETH) ve Dash (DASH) ile satın alınabilir. Ancak, National Cryptocurrency Association, Petro’nun şu anda yalnızca kripto para birimleri arasında BTC ve LTC için mevcut olduğunu bildirdi.

Hükümet ayrıca, Petro’nun müşteri hizmetleri sorunlarının ele alınmasından sorumlu olduğu bildirilen ve kripto varlıklar ile ilgili faaliyetler sorumlusu olarak Joselit Ramirez‘i görevlendirdi.

Altı kripto para değişim borsası – Bancar, Afx Ticaret, Mağara Blokajı, Amberes Coin, Cryptia ve Criptolago – Venezuella hükümeti tarafından Ekim ayı itibari ile Petro’nun ticareti için yetkilendirilmişti. Borsaların hiçbiri CoinMarketCap’teki en iyi 100 kripto değişimi arasında listelenmemiştir.

5 Kasım’da devlet destekli kripto para olasılığıyla ilgili ilk açıklamasından yaklaşık on bir ay sonra. Bu ayın başlarında, Venezuella’nın Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro, Petro’nun halka arzı için resmi tarihi açıkladı.

O zamanlar Maduro, Petro’nun altı yetkili kripto para değişim borsasında işlem göreceğini, ancak isim vermekten kaçındığını söyledi. Ayrıca, Petro cüzdanı Google Play’de aynı gün yayına başladı.

Bir Cevap Yazın