Uzman, Çin Resmi Para Birimi Renminbi’nin Kripto Para (Crypotcurrency) Birimi Olacağını söyledi

Uzman-cin-Resmi-Para-Birimi-Renminbi-Kripto-Para-Crypotcurrency-Birimi-Olacagini-soyledi-kripto-para-cryptocurrency-bitcoin-btc-rmb-degisim-borsası-madencilik-mining-exchange-ilkparateklifi-ico

Blockchain Research Institute yönetim kurulu başkanı Donald Tapscott, resmi Çin para birimi olan Renminbi’nin (RMB) 17 Nisan’da Bloomberg’le röportajında bir kripto parası (cryptotcurency) olacağını söyledi.

Görüşmede Tapscott, yakın zamanda Çin Komünist Partisi genel başkan yardımcısı ile yaptığı bir toplantıda olduğunu, Başkan Xi Jinping’in blok zincirin (blockchain) ülkenin geleceği için en önemli teknolojilerden biri olduğunu düşündüğünü hatırlattı.

Hükümetin kripto para (cryptocurrency) birimi takas borcunu yasaklamasından bahseden Tapscott, Çin’in kripto para (cryptocurrency) birimi madenciliğini de yasaklamayı düşündüğünü belirtti ve şunları ekledi:

“Bunu [borsaları ve madenciliği yasaklamak için] yapmak gerçekten gerekli değil, çünkü 20 yılda Çin’de Bitcoin (BTC) kullanmayacağız. Çinliler RMB’yi kullanacak, yalnızca RMB kripto para (cryptocurrency) birimi olacak. Çin’in merkez bankası onu dijital para birimine dönüştürecek. ”

Merkezi olmayan borsaların Çin’de faaliyete geçip geçemeyeceği sorulduğunda – daha önce ilk para tekliflerini (ICO) yasaklayan – Tapscott, hükümetin dijital para birimlerini azaltma konusunda ciddi bir duruş sergilemesine rağmen, yapabileceklerini söyledi.

Tapscott, ademi merkeziyetçi borsaların, şeffaflık ve “kötü davranış” belirleme kabiliyetleri sayesinde merkezileşen borsaların nihayetinde merkezileşeceğini belirtti. Tapscott, menkul kıymetler gibi geleneksel olanlar da dahil olmak üzere, tüm varlıkların merkezileşmemiş borsalarda olacağını belirtti.

Çinli yetkililer uzun zamandır kripto para (cryptocurrency) birimi madenciliğinin olası yasaklarını tartışıyorlar. Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu’nun (NDRC), ajansın kapatmayı düşündüğü endüstriyel faaliyetler listesi için taslağının bir parçası olarak kripto madenciliğini de içerdiği bildirildi.

Bununla birlikte, ülke, yerel organizasyonlar tarafından kontrol edilen en büyük Bitcoin (BTC) maden havuzları ile, Bitcoin (BTC) pazarında önemli bir oyuncu olmaya devam etmektedir. 2018 yılının ortalarında, kripto madenciliği işletmecisi Bitmain’in Çin’deki 11 kadar madencilik çiftliğini işlettiği bildirildi ve bu nedenle NDRC’nin rapor ettiği planlardan büyük ölçüde etkileneceği bildirildi.

Blok zincire (blockchain) gelince, Çin’in şu anda ülkede yürürlükte olan blok zincir (blockchain) projelerinin sayısında dünya lideri olduğu bildiriliyor. Çin’de küresel toplamın % 25’ini oluşturan 263 blok zinciri (blockchain) ile ilgili proje var.

Geçtiğimiz ay, Jiangsu eyaletinde “Ulaştırma Altyapısının Geliştirilmesine Yönelik Uygulama Planı” adlı çok yıllı bir proje başlatıldı. Plana göre, blok zincir (blockchain) yerel otoritelerin yerel ulaşım altyapısını elden geçirmede kullandığı teknolojilerden biri olacak.

Bir Cevap Yazın