SEC Komisyon Üyesi Hester Peirce, Düzenleyici Gecikmelerin Engellediği Kripto Endüstrisi İle İlgili Konuştu

SEC-Komisyon-uyesi-Hester-Peirce-Duzenleyici-Gecikmelerin-Engelledigi-Kripto-Endustrisi-ile-ilgili-Konustu-kripto-para-cryptocurrency-blok-zincir-blockchain-bitcoin-btc

Amerika Birleşik Devletleri regülatörü ve “kripto anası” olarak adlandırılan Hester Peirce, kripto para (cryptocurrency) birimi endüstrisinin Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından topuklu ayakkabıların sürüklenmesini engellediğinden korktuğunu belirtti. Peirce, 9 Mayıs’ta, California’daki Palo Alto‘daki Menkul Kıymetler Uygulama Forumu‘nda konuştu.

Peirce konuşmasında, kripto para (cryptocurrency) endüstrisinin hızlı gelişimi göz önüne alındığında, SEC’in net bir rehberlik sağlama konusundaki tereddütünün büyümesini durduracağından endişe ettiğini belirtti.

Önemli nokta, Peirce‘e göre, belirteçler çıkarırken menkul kıymet teklifini temsil ederken, özellikle de sektörde yeni bir evrim olduğu için, menkul kıymetler yasalarının uygulanmayı bırakmadığını düşünerek, nasıl bir menkul kıymet teklifi sunduğunu belirlemeye karar vermek.

Peirce, bir düzenleyici olarak SEC‘in, sektör oyuncularına, ajansın henüz yapmadığı yasalara nasıl uymaları konusunda net bir rehberlik sağlamak zorunda olduğunu söyledi. Ayrıca, ajansın Jackson Pollock‘un tuval üzerine açık bir mesaj olmadan birçok faktöre sıçratmaya yaklaşmasının arzulanan bir şey bıraktığını” belirtti.

“İnovasyonu yönlendirmeye çalışmamalıyız, ancak bunu durduramayacağımızı ve inovasyonun sunduğu olumlu değişim potansiyelini benimsediğimizi de kabul etmeliyiz. Sessizliğimizin bu yeniliği ve herhangi bir ilgili ekonomik büyümeyi, işlerini yapan ve piyasa katılımcılarının izleyebilmeleri için net yönergeler sağlayan diğer yargı alanlarına itmesi muhtemel. ”

Komiser, ABD menkul kıymetler piyasaları, tarihsel olarak dünya kıskanıyor; SEC tarafından kriptoda toprağın sürüklenmesinin bu hak ettiği itibara dayanmasını istemiyorum. ”

Mart ayında Peirce, MIT Bitcoin Expo 2019‘daki eski Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu başkanı Gary Gensler ile birlikte yapılan bir kamuoyu görüşmesinde, mümkün olduğunda kripto para (cryptocurrency) birimi piyasaları için öz düzenleme lehine olduğunu savundu.

O sırada Peirce, mümkün olduğunda daha hafif bir düzenleyici dokunuş için savundu, bununla birlikte güvenlik tekliflerinin SEC’in kayıt şartlarına uyması gerektiğini doğruladı. Ayrıca, güvenlik belirteçlerini uyumlu bir şekilde listeleyebilmek için kuruma veya borsaya kayıt olma veya alternatif ticaret merkezleri olarak büyük kripto ticaret platformlarının devam eden çabalarını destekledi.

Şubat ayında Peirce, ABD’de uzun süredir kripto para (cryptocurrency) birimi düzenlemesi oluşturma sürecinin sonuçta yararlı olabileceğini ve endüstrinin kendi içine girmesine daha fazla özgürlük tanınmasını önerdi.

Bir Cevap Yazın