Rusya’daki Yasa Tasarısı Son Düzenlemelerden Sonra Önemli Kripto Para Koşullarını Kaldırıyor

rusya kripto para madencilik yasa tasarısı

Rus milletvekilleri, Duma gazetesi Interfax’ın raporlarına göre, Devletin Duma’daki bir sonraki oturumundan önce, dijital para düzenlemesi hakkında bir yasa tasarısında kripto para madenciliğinin tanımını kaldırdılar. Sonuç olarak, yeni yasa, madenciler için vergi konularını açıklığa kavuşturmayacak.

Mali Piyasalar Duma Komitesi Başkanı Anatoly Aksakov, milletvekillerinin tasarıdan önemli bir kripto para işlevini ortadan kaldırma kararının nedenini kısaca açıkladı:

“Daha önce Bitcoin üzerinde, ekonomik sistemimize entegrasyonları hakkında bazı düşüncelerimiz vardı. Ama karar verdiğimiz gibi, bu belirsiz Bitcoin’e ihtiyacımız yok, bu yüzden madenciliğe de gerek yok. ”

Yasa, kripto para madenciliğini tanımlayacak olsaydı, sonuç olarak kripto para birimlerini de tanımlamak zorunda kalacaktı. Ayrıca hükümetin önerdiği düzenlemeye madenciliği dahil etmenin “anlamsız” olacağını da sözlerine ekledi. Gerekirse madenciliğin vergi gözetimi yetkisi altına alınması gerektiğini söyledi.

İlk taslakta yer alan kripto para ve İlk Para Teklifi (ICO) tanımlarının ve kripto para değişim kurallarının mevcut sürümde kalmayacağı belirsizliğini korumaktadır. Mevcut taslak yasa, Duma’daki üç oturumdan ikincisinde konuşulacak.

“Dijital Finansal Varlıklar Üzerine”, ilk olarak Ocak ayında Rusya Maliye Bakanlığı tarafından tanıtıldı. Mart ayında, Aksakov başkanlığındaki bir grup milletvekili, kripto para borsalarında müşteri kimliğinin doğrulanması için müşterinizin (KYC) düzenlemelerini bilen, değiştirilmiş bir versiyon önerdi. Yasa taslağı, ilk olarak Mayıs ayında Devlet Duması tarafından onaylanmıştı.

Ancak, Duma’nın sonbahar oturumu için planlanan ikinci duruşmasından önce “cryptocurrency” tanımı tasarıdan çıkarıldı. Madencilik daha sonra “sermayeye yatırım çekmek için belirteçlerin serbest bırakılması” olarak tanımlandı.

Eylül ayında, Rusya Sanayicileri ve Girişimciler Sendikası’ndan (SCPP) bir lobi grubu alternatif bir kripto para düzenleme tasarısı üzerinde çalışmaya başladı. SCPP genel başkan yardımcısı Elina Sidorenko’ya göre, yeni tasarı dijital varlıkları üç grupta inceleyecek ve “bitmemiş ve parçalanmış” olarak adlandırdığı devlet kanununda çelişkileri ortadan kaldırmaya yardımcı olacak.

Aksakov, bu hafta Soçi kentinde düzenlenen finansal teknoloji olayı olan 2018 yılında Finnopolis’te Interfax’a konuştu. Konferans sırasında devlet memurları, kripto ve ülke ekonomisindeki rolünü tartıştılar.

Rusya’nın en büyük bankası Sberbank’ın CEO’su Herman Gref, hükümetlerin önümüzdeki on yıl içinde kripto paranın gelişmesine izin vermek için para politikası ve para birimlerinin merkezi kontrolünü terk etmeyeceğini öngördüler.

Rusya’nın kripto para ile ilgili yasal düzenlemesi hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

Siz de görüş ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın