Oxford İngilizce Sözlük ‘Satoshi’ – Bitcoin’in En Küçük Birimi

Oxford-ingilizce-Sozluk-Satoshi-Bitcoin-btc-En-Kucuk-Birimi-kripto-para-cryptocurrency-nakamato

Oxford English Dictionary (OED) 9 Ekim’de Bitcoin’in (BTC) en küçük birimi olan “Satoshi” kelimesini eklediğini duyurdu.

Firmanın blogunda yayınlanan güncellemede OED, kelimenin ilk defa yedi yıl önce kullanıldığını iddia ederek kelimenin sözlüğüne en son eklenen kelime olduğunu belirtti. Duyuru notları:

“Bir satoshi, Bitcoin (BTC) kripto para biriminin (cryptocurrency) en küçük para birimidir ve Bitcoin’in (BTC) geliştirici (ler) ini geliştiricisi (geliştiricileri) olan Satoshi Nakamoto’nun adını almıştır.”

Sözlüklerde kripto jargonu

Bu, kripto para (cryptocurrency) endüstrisi jargonunun bir parçası olan ve saygın İngilizce kelime bilgisine en son eklenen kelimedir, ancak ilk değil. OED, 2013 yılında “Bitcoin” i (BTC) kelime olarak ekleyerek, “merkez bankasına ihtiyaç duymadan işlemlerin yapılabildiği kripto para birimi (cryptocurrency) olarak tanımladı.

Dahası, 2014 yılında, dünyanın İngilizce’nin ne olduğu ve ne olmadığı konusunda arabuluculuk yapan Oxford Dictionary Online, kripto para birimini (cryptocurrency) bir kelime olarak kabul etti.

Kripto para (cryptocurrency); “kripto tekniklerinin para birimlerinin oluşturulmasını düzenlemek ve bir merkez bankasından bağımsız olarak çalışan fonların transferini doğrulamak için kullanıldığı dijital bir para birimi” olarak tanımlanmaktadır.

Ayrıca, Bitcoin (BTC), yatırım ansiklopedisi benzeri çevrimiçi öğrenme kaynağı Investopedia tarafından “2017 Yılın Terimi” seçilmiştir.

Bir Cevap Yazın