Satoshi Nedir?

Avatar
satoshi nedir? what is satoshi
Bitlo

Satoshi, kripto para değeri Bitcoin’in en küçük birimine denir. İsmi Bitcoin’in yaratıcısı veya yaratıcılarının kullandığı takma isim Satoshi Nakamoto’dan gelir.

Geleneksel paraların aksine kripto paralar sadece dijital ortamlarda bulunur. Bu farklılığa rağmen kripto para değerleri de geleneksel para birimleri gibi daha küçük değerlere ayrılabilirler. Bitcoin kripto para değerinde en küçük birime Satoshi adı verilir.

Satoshi birimi adını 2008’de yayımlanan ve Bitcoin’in başlangıcı olma özelliği taşıyan makalede kullanılan takma isim olan Satoshi Nakamoto’dan alır. Satoshi, bir Bitcoin’in yüz milyonda birine tekabül eder. Bu gibi küçük birimler sayesinde Bitcoin’le işlem yapmak daha kolay hale gelir. 1 Bitcoin 1,000 miniBitcoin (mBtc), 1,000,000 mikro Bitcoin’e ve 100,000,000 Satoshi’ye eşittir.

Bitcoin’ler ile de diğer para birimleriyle değişim yapılabilir. Bu değişimlerin yapılabilmesini sağlayan Bitcoin değişim borsaları bulunmaktadır. Bu sayede kullanıcılar dolar ya da diğer para birimleri ile Bitcoin satın alabilirler. Tıpkı diğer para birimlerinde olduğu gibi, Bitcoin’in de değeri arz-talep doğrultusunda değişiklik gösterir.

Bitcoin’in fiziksel olarak üretilen modelleri çok rağbet görmemiştir. Çünkü bu Bitcoin’in asli unsuru olan dijital para olma amacına ters bir durumdur. Bitcoin’in fiziksel olmaması daha güvenli olmasını sağlar. Fiziksel Bitcoin’lerin rağbet görmemesinin bir nedeni de henüz Bitcoin’in günlük harcamalarda çok yaygın olarak kullanılmıyor oluşlarıdır.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
white paper nedir? white papers icon

White Paper Nedir?

Sonraki Haber
satoshi nakamoto kimdir? satoshi nakamoto kim

Satoshi Nakamoto Kimdir?

İlgili Haberler