Monero Nedir?

Monero (XMV), Nisan 2014’te oluşturulmuş, takas edilebilirlik ile adem-i merkeziyetçiliğe odaklanan açık kaynaklı bir kripto paradır. Monero, herkesin işlem yayını ve gönderimi gerçekleştirebildiği lakin bu işlemlerin hiçbir dış gözlemci kaynak tarafından kaynak, miktar yahut hedef bakımından gözlemini yapamadığı perdelenmiş bir halka açık işlem kütüğü kullanır. Monero, yeni madeni paralar çıkarmak, ağları güvence altına almak ve işlemleri doğrulamak için madencileri teşvik eden bir İş Kanıtı mekanizması kullanır.

Monero lansmanından bu yana birçok büyük gelişme kaydetti. Blok zinciri, daha fazla verimlilik ve esneklik sağlamak için farklı bir veritabanı yapısına taşındı, asgari halka imza boyutları, tüm işlemlerin zorunlu olarak özel olması için ayarlandı ve işlem miktarlarını gizlemek için RingCT(tutarların gizlendiği alan) uygulandı. Neredeyse tüm iyileştirmeler güvenlik veya gizlilikte iyileştirmeler sağlamıştır veya kullanımı kolaylaştırmıştır. Monero önce gizlilik ve güvenlik hedefleriyle, ikincisi ise kullanım kolaylığı ve verimlilikle gelişmeye devam ediyor.

Monero’da Güvenlik Nasıl Sağlanır?

Monero, halka imza ve gizli adres kavramlarını kullanarak gizlilik sorunlarını hafifletir. Halka imzalar gönderen bir katılımcının kimliğini bir gruptaki diğer katılımcılardan gizlemesini sağlar. Halka imzalar, grubun bir üyesinin anonim dijital imzalarıdır, ancak işlemi hangi üyenin imzaladığını açığa çıkarmaz. Bir halka imzası oluşturmak için, Monero platformu bir gönderenin hesap anahtarlarının bir birleşimini kullanır ve blok zincirindeki genel anahtarlarla birleştirir; bu da onu özel olduğu kadar benzersiz kılar. Bu, karmaşık imzayı üretmek için grup üyelerinin anahtarlarından hangisinin kullanıldığını belirlemek imkansız olduğu için gönderenin kimliğini gizleme yeteneği sağlar.

Gizli adresler ek gizlilik ekler, çünkü alıcı adına her işlem için bir defalık kullanım için rastgele oluşturulmuş adresler oluşturulur. Bu gizli adreslerin kullanılması, bir işlemin gerçek hedef adresinin gizlenmesini sağlar ve alıcı katılımcının kimliğini gizler. Ek olarak, Gizli Gizli İşlemler veya RingCT, işlem tutarının gizlenmesini sağlar. Gönderenlerin ve alıcıların kimliklerini gizlemede başarı elde ettikten sonra, RingCT işlevi Ocak 2017’de tanıtıldı ve Monero ağında gerçekleştirilen tüm işlemler için zorunlu hale getirildi.

Monero ve Bitcoin Arasındaki Fark Nedir?

Bitcoin anonimliğiyle bilinir, ancak sunduğu gizliliğin sınırları vardır. Bitcoin, verileri hem halka açan, hem de Bitcoin adreslerini ve blockchain üzerindeki işlemleri kaydeder. Temel nokta, Bitcoin sahte isimler ve adresler kullanmasına rağmen adreslerin tamamen özel olmadığıdır. Neden? Bunun nedeni Bitcoin adreslerinin ve işlemlerinin blok zincirinde kaydedilmesidir, bu da bunları herkese açık ve izlenebilir kılar. Temel olarak, bu, işlemlerin potansiyel olarak gerçek bir kişinin kimliği ile bağlantılı olabileceği anlamına gelir. Monero, işlemleri adresleri koruyan ve aktarılan tutarları şifrelemenin arkasına gizlediği için Bitcoin‘den daha fazla gizlilik sunar. Temel olarak, tüm Monero işlemleri gizlenerek tüm kullanıcılarının gizliliğini arttırır.

Monero’nun Kurucuları Kimlerdir?

İlk olarak Monero’yu yaratan yedi geliştiriciden beşi, kimliklerini gizli tutmaya karar verdi. Bu Monero geliştiricilerinden sadece iki tanesi biliniyor – Riccardo Spagni (bugünün ana geliştiricisi) ve David Latapie. Riccardo Spagni ayrıca “Fluffypony” takma adıyla da bilinir.

Monero’nun Madenciliği Nasıl Yapılır?

Monero madenciliği, merkezi işlem biriminiz CPU (bilgisayarların verileri işleyen ve yazılım komutlarını gerçekleştiren bölümü) veya grafik işlem biriminiz GPU (yazı ve grafiklerin oluşturulması sırasında ekran ve işlemci arasında görev yapmakta olan dönüştürücüler) ile karmaşık bulmacaları çözerek yapılır. XMR jetonlarını hala CPU‘nuz ile birlikte kullanabilirsiniz. Böylece dizüstü bilgisayarlar ve masaüstü bilgisayarlar da size jeton kazandırabilir. Bununla birlikte, kârınızı en yükseğe çıkarmak için GPU yoluna gidebilirsiniz. Diğer birçok para biriminde olduğu gibi, Monero’yu bir havuzda madencilik yapmak, düzenli gelir ve blokları tamamlama şansını beklediğiniz için en faydalı yoldur. Havuzlanmış madencilik, tüm katılımcıların karma gücünü birleştiriyor ve yeni bir bloğun bulunduğu hızı arttırıyor.

Bir Cevap Yazın