Kuzey Kore Kendi Kripto Para Bimini (Cryptocurrency) Kuruyor

Kuzey Kore’nin Bitcoin’e (BTC) benzer bir kripto para birimi (cryptocurrency) geliştirmenin ilk aşamalarında olduğu bildiriliyor.

Pyongyang yaptırımlardan kaçmaya çalışıyor

18 Eylül’de yayınlanan bir Haber Bülteni raporuna göre, proje, Demokratik Halk Cumhuriyeti Kore Cumhuriyeti (DPRK) ‘nin uluslararası yaptırımlardan kaçmasına ve “ABD’nin egemen olduğu küresel finansal sistem” etrafında bir yol bulmasına yardımcı olmak için tasarlandı.

Kuzey Kore‘nin kripto konferanslarından sorumlu yetkili Alejandro Cao de Benos, henüz isimlendirilmemiş kripto para biriminin (cryptocurrency) “daha çok Bitcoin (BTC) veya diğer kripto para birimleri (cryptocurrency) gibi” olacağını söyledi. Ayrıca Komite için özel bir delege olan Cao de Benos. DPRK’nın Kültürel İlişkileri’nde;

Kripto para biriminin (cryptocurrency) oluşturulmasında hala çok erken aşamadayız. Şimdi ona değer verecek malları inceleme aşamasındayız […] Şimdilik kazanılan [Kuzey Koreli] sayısallaştırma planları yok.”

Başkan Yardımcısı’na göre, New York’taki Birleşmiş Milletler Kuzey Kore Büyükelçiliği, iddiasını doğrulamak veya reddetmek istemiyordu. Görünüşe göre bir elçilik sözcüsü, “Size cevap verecek konumda değilim” dedi.

Kuzey Kore, ABD’yi söylentileri yaymakla suçluyor

ABD Güvenlik Konseyi‘nin Kuzey Kore Yaptırımlar Komitesi, DPRK korsanlarının kitle imha programı silahlarını finanse etmek için para çalmak için yabancı bankaları ve kripto borsalarını hedef aldıklarını söyledi. Komite, DPRK’nın bu tür faaliyetlerden yaklaşık 2 milyar dolar kazandığını tahmin ediyor.

Buna cevaben, Pyongyang, ABD ve diğer düşman güçlerin niyetleri ve faaliyetleriyle ilgili söylentileri yaydığını iddia etti.

Bir Cevap Yazın