Kanada Sermaye Piyasası Düzenleyicileri Yeni Kripto Para (Cryptocurrency) Birimi Kuralları

cryptocurrency-Kanada-Sermaye-Piyasasi-Duzenleyicileri-Yeni-Kripto-Para-Cryptocurrency-Birimi-Kurallari-canada-bitcoin-btc-blockchain-blok-zincir-degisim-borsasi-exchange

Kanada’daki sermaye piyasası düzenleyicileri, kripto para (cryptocurrency) alım satım platformlarıyla ilgili riskleri azaltmak için yeni kurallar oluşturmayı planlıyor. Bu, dondurulmuş ya da eksik kripto para (cryptocurrency) birimlerinde 145 milyon dolara yol açan kripto değişimi Quadrigacx’ın kurucusu ve CEO’su Gerald Cotten’in ani ölümünü takip ediyor.

Kripto Borsaları için Özel Gereksinimler

14 Mart’ta yayınlanan yeni bir istişare belgesinde, Kanada Menkul Kıymetler Yöneticileri (CSA) ve Kanada Yatırım Sektörü Düzenleme Örgütü (IIROC), kripto para (cryptocurrency) biriminin “yeni özelliklerini ve risklerini” ele almak için özel gereksinimler ortaya koyma ihtiyacından bahsetti.

Düzenleyiciler, “İnovasyona uyum sağlamalı ve yatırımcı korumasını sağlarken düzenleyici gereksinimlerin bu benzersiz iş modellerine en iyi şekilde nasıl uygulanabileceği konusunda piyasaya netlik sağlamalıyız” dedi.

“Gelişen pazarlara ayak uydurmak için uygun araçlara ve anlayışa sahip olduğumuzu garanti ederken, yatırımcılara ve sermaye piyasalarımıza yarar sağlayacak inovasyonu kolaylaştırmaya gayret ediyoruz” dedi.

Cotten, 9 Aralık’ta Hindistan’da, 190 milyon ABD doları (~ 145 milyon ABD doları) içeren soğuk cüzdanların anahtarlarını ifşa etmeden öldü. Şubat ayında bir Nova Scotia Yüksek Mahkemesi hakimi, Quadriga’nın 115.000 müşteriden alacaklı koruması talebinde bulundu. Dava mahkemesi tarafından atanan Ernst & Young tarafından soruşturmalar, fonların geri kazanılacağına dair çok az umut verdi.

Bununla birlikte, Quadrigacx destanı Kanada kripto para (cryptocurrency) birimi endüstri düzenleme sisteminde bir boşluk bıraktı ve bu da yatırımcıların bir kayıp durumunda kimin sorumlu tutulacağını sorgulamalarına neden oldu. Geçtiğimiz birkaç ay boyunca, endüstri oyuncuları ve diğer ilgili paydaşların düzenleme çağrıları artmış olsa da, bazı yasal uzmanlar menkul kıymetler düzenleyicilerinin varlık sınıfı üzerinde yargı yetkisine sahip olup olmadığını bilmek istemektedir.

Düzenleyici Netlik

Böylesine zor bir durumla karşı karşıya olan CSA ve IIROC artık yalnızca kripto para (cryptocurrency) birimi işletmelerine netlik sağlamakla kalmayıp, aynı zamanda daha fazla pazar bütünlüğü oluşturmak ve yatırımcı koruma risklerini ele almak için de çözüm önerileri getirdi:

“Dünyanın dört bir yanındaki düzenleyiciler, kripto varlıklarının düzenlemesini çevreleyen ve platformların uygun şekilde düzenlenmesini içeren önemli konuları göz önünde bulunduruyorlar. Bu geri bildirimi, platformlara düzenleyici netlik sağlayan, yatırımcılara yönelik riskleri ele alan ve daha fazla pazar bütünlüğü yaratan bir çerçeve oluşturmak için kullanmak istiyoruz. “

Danışma belgesi, finansal teknoloji topluluğundan, piyasa katılımcılarından, yatırımcılardan ve diğer paydaşlardan Kanada’da faaliyet gösteren dijital döviz alış verişi için gereksinimlerin nasıl tasarlanabileceği konusunda girdi ister. Yatırımcı, hükümet ve düzenleyici kurumlar arasında kripto varlıklarına olan ilginin, 2008 yılında Bitcoin’in (BTC) kurulmasından bu yana önemli ölçüde arttığı bir zamanda geliyor.

Kripto varlıklarının toplam değeri 2018’in başında 800 milyar dolara yükseldi ve bu değer piyasa dalgalanmalarından dolayı düşmesine rağmen, kripto para (cryptocurrency) birimlerine olan ilgi yüksek kalmaya devam ediyor. Şu anda, kripto varlıklarının alım, satım ve transferini kolaylaştıran 200’den fazla platformda devlet tarafından verilmiş para birimleri veya diğer kripto varlıkları türleri için alınıp satılabilecek 2.000’den fazla kripto varlığı bulunmaktadır.

Ancak hükümetin genel yöneticilerinin, bu platformlardaki düzenleyici gözetim eksikliğinin, kripto para (cryptocurrency) birimleri içeren dolandırıcılık faaliyetlerinin artmasına ve dolayısıyla yatırımların azalmasına neden olabileceğine dair endişeleri var. Globe and Mail’e göre, birçok Kanadalı kripto para (cryptocurrency) birimi değişimi, müşterilerin kaygılarını gidermek ve Quadrigacx etkinliğinin ardından yatırımcı fonlarının korunmasını sağlamak için adımlar atıyor.

Örneğin Toronto merkezli Bitbuy, müşterilerin fonlarına ulaşmalarını sağlamak için nükleer saldırılar ve tüm yöneticilerinin ani ölümü dahil olmak üzere bir dizi felaketi simüle etti. Bitbuy ayrıca yakın zamanda ABD merkezli bir blok zinciri (blockchain) adli şirketini ödeme gücü durumunu, kripto para (cryptocurrency) birimini saklama yöntemlerini ve varlık ayrıştırma uygulamalarını gözden geçirmek için işe aldı.

Bir Cevap Yazın