İsviçre Mevcut Finansal Yasaların İçinde Blok Zincir (Blockchain) Düzenlemesi

Bitcoin-swiss-isvicre-mevcut-finansal-yasalarin-icinde-Blok-zincir-Blockchain-duzenlemesi-kripto-para-cryptocurrency-ico-ilkparateklifi-fintech

İsviçre hükümeti blok zincir (blockchain) sektörünü mevcut mali yasalar çerçevesinde barındırmak istiyor.

Ülkenin Federal Konseyi, yayınladığı bir raporda ve dağıtılmış defter (DLT) ya da blok zinciri için yasal bir çerçeve sağladı ve İsviçre’nin mevcut kurallarının bu yeni teknolojilerle başa çıkmaya çok uygun olduğunu belirtti, ancak bazı değişikliklere hala ihtiyaç var.

Birincisi, konsey, kripto paralarının yasal kesinliklerini artırmak için ülkenin menkul kıymet yasasına bir değişiklik önerdi. İsviçreli Konfederasyonun en üst düzey yetkilisi, “İlgili taraflara erişilebilen merkezi olmayan bir sicil kaydının bir güvenlik mülkiyetine benzer bir tanım sağlayabildiğinden, bu girişe benzer yasal etkiler eklemek doğru görünüyor” diye açıkladı.

Konsey, kripto varlıklarını iflas işlemlerinde iflas eden borçluların toplam mülkünden ayırmak istiyor. Ancak, ülkenin mevcut Borç İcra ve İflas Yasası (DEBA) kapsamında, bu varlıkların ayrıştırılıp dağıtılamayacağı açık değildir, çünkü konsey, ilgili taraflar için “yasal kesinlik için büyük bir ihtiyaç” olduğunu ve dolayısıyla ilgili bir değişikliğin önerildiğini söylemiştir.

Ayrıca, hükümet organı blok zincir (blockchain) sektöründeki altyapı sağlayıcıları için yeni bir “yetkilendirme kategorisi” oluşturulmasını önermiş ve buna göre Finansal Piyasa Altyapısı Yasasında değişiklikler yapılacaktır. Kurul, şu anda, herhangi bir spesifik değişiklik teklif etmedi, çünkü finansal piyasa düzenlemelerindeki “menkul kıymetler” ve “türevler” terimlerinin merkezi tanımları aynı zamanda blok zincir (blockchain) tabanlı iş modelleri için de geçerli.

Ülkenin Kara Para Aklamayı Önleme Yasası ile ilgili olarak, konsey, mevzuatın şu anda kripto para ve İlk Para Teklifleri (ICO) ile ilgili faaliyetleri kapsayacak kadar yeterli olduğunu söyledi. “Kara Para Aklamayı Önleme Yasası’nın genel ilkeleri, kripto temelli varlıklar için de geçerlidir.” Diyerek, “temel bir revizyona” ihtiyaç olmadığını ekliyor.

İsviçre hükümeti, ülkenin Federal Maliye Bakanlığı fintech’i düzenleme planlarını ana hatlarıyla belirttiği 2016 yılından beri blok zincirleme düzenlemeleri üzerinde çalışıyor. Daha sonra 2017’nin başlarında, konsey blokaj dahil olmak üzere fintech’leri hesaba katmak için yerel finans endüstrisinin düzenleyici değişiklikleri konusunda istişarelerde bulundu.

Yakın zamanda İsviçre’nin Finansal Piyasalar Denetleme Kurumu (FINMA), blok zincirleme ve kripto para birimine dayalı şirketler için geçerli olan “rahat” gereksinimlere sahip yeni bir fintech lisansı sundu.

Bir Cevap Yazın