İsviçre Düzenleyicisi, Yasal Gereklilikleri Kısalttığı İçin İki Yeni Blok Zincir (Blockchain) Şirketini Lisansladı

swiss-isvicre-Duzenleyicisi-Yasal-Gereklilikleri-Kisalttigi-icin-iki-Yeni-Blok-Zincir-Blockchain-sirketini-Lisansladi-kripto-para-cryptocurrency-cuzdan-wallet-finma

İsviçre finans otoritesi FINMA, bu hafta, iki yeni blok zincir (blockchain) şirketine komisyoncu-satıcı lisansı vermesine rağmen, blok zinciri (blockchain) bazlı şirketler için Kara Para Aklama (AML) gereklilikleri konusunda rehberlik etti.

FINMA, AML’yi “teknolojiden bağımsız” olarak görüyor ve blok zincirleme (blockchain) işlemleri de dahil olmak üzere tüm ödemelerin gereksinimleri takip etmesini bekliyor. Ana fikir çok basit: “FINMA tarafından denetlenen kurumlara, yalnızca kimlikleri doğrulanmış kendi müşterilerine ait olan harici cüzdanlara (wallet) kripto para birimleri (cryptocurrency) veya diğer jetonlar göndermelerine izin verildi ve bu müşterilerden sadece kripto para birimleri (cryptocurrency) veya jetonlar almalarına izin veriliyor” dedi.

FINMA, İsviçre’nin finansal sistemini bankacılıktan menkul kıymet satıcılarına ve hatta Facebook’un kripto para (cryptocurrency) projesi olan Libra’yı denetler. Bugün erken saatlerde FINMA yetkililerinin ABD Kongre Temsilcileriyle Libra üzerine görüştüğü bildirildi.

FINMA tarafından denetlenen kurumların bu nedenle diğer kurumların müşterilerinden kripto para (cryptocurrency) almalarına veya bu müşterilere kripto para (cryptocurrency) gönderme izni verilmiyor” dediler. Ayrıca, FINMA belirteçlerin düzenlenmemiş cüzdanlardan (wallet) geçmesine izin vermez ve tüm taraflar için AML bilgisi gerektirir.

Bu açıklamaya ek olarak, FINMA, SEBA Crypto AG ve Sygnum AG olmak üzere iki blok zinciri (blockchain) şirketine ilk “bankacılık ve menkul kıymet lisansları” nı vermiştir. Bunlar, İsviçre’de belirli bir blok zincir (blockchain) odaklı broker-satıcılar olarak kaydedilen ilk şirketler. Bu şirketlerden yeni AML kurallarına uymaları gerekecektir.

Bir Cevap Yazın