İranlı Yetkili, Blok Zincir (Blockchain) Teknolojisinin Ekonomik Fayda Sağlayabileceğini Söyledi

ranlı-yetkili-blok-zincir-Blockchain-teknolojisinin-ekonomik-fayda-saglayabilecegini-soyledi-kripto-para-cryptocurrency-madencilik-mining-binance

Bir İranlı yetkili blok zincirin (blockchain) entegre edilmesinin ülke ekonomisine teknoloji tabanlı bir destek sağlayabileceğini söyledi.

Yerel raporlara göre, bilim ve teknoloji başkan yardımcılığının yönetim geliştirme bölümü başkanı Alireza Daliri, “Bu, hükümet ve özel sektörün yardımıyla blok zincir teknolojisinin altyapısını güçlendirmekle mümkün” dedi.

Bu amaçla İran’ın, diğer ülkeler ile blok zincir dahil olmak üzere gelişmekte olan teknolojiler üzerinde koordineli çalışılması gerektiğini söyledi.

Yetkili ayrıca, hükümetlerin dezavantajlardan daha fazla fayda sağladığını söyleyerek hükümetlerin blok zincirleme teknolojisine sahip olduklarını ve gelecekte farklı alanlarda blok zincir kullanmayı amaçladığını da sözlerine ekledi.

Yaptırımlar arttıkça Binance gibi büyük değişimler, İranlı kullanıcıları ABD yetkililerine uyum sağlamak için platformlarını zorlamaya başladı. Geçtiğimiz ay ABD Hazine Bakanlığı, ilk defa, iki İran vatandaşını kara listeye alarak, bireysel yaptırımlar listesine kripto para birimlerini de ekledi. Hazine, “İranlı siber aktörlerin kurbanlarının dijital fidye ödemelerini istismar etmelerini sağlayan dijital para birimi değiştiricilerini hedef aldığını” söyledi.

Daliri özellikle Temmuz ayında hükümetin İran’daki ulusal bir dijital paranın verilmesine yönelik zemin hazırladığını açıkladı. Kripto para birimi, ABD yaptırımlarına atlatmak için yerel ve sınır ötesi işlemleri kolaylaştırmak amacıyla İran’ın ulusal reel para birimi olan Riyali geri çevirecek.

Bununla birlikte, ülke, bu yılki ayı piyasasında kâr elde etmek için mücadele eden uluslararası kripto madencilik şirketlerine yönelik bir fırsat olduğunu kanıtlamaktadır. İran, son derece düşük maliyetli elektriği ile (kilovat-saat başına 0,006 dolara kadar düşebilir), madencilerin son aylarda kapanmalarına karşın, faaliyetlerini sürdürmeleri için bir yol sunuyor.

Bir Cevap Yazın