İç Güvenlik, Botların Dağıtılmış Kripto Borsalarından Yararlandığını Uyardı

ic-Guvenlik-Botlarin-Dagitilmiş-Kripto-Borsalarindan-Yararlandigini-Uyardi-exchange-kripto-para-blok-zincir-blockchain-madenci-mining

ABD İç Güvenlik Bakanlığı, tahkim botlarının ademi merkeziyetçi borsalarda (exchange) “verimsizliklerden” yararlandığı konusunda uyardı.

Cornell Tech‘in yakın tarihli bir araştırmaya dayanarak, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, bu tür kripto para (cryptocurrency) alım platformlarının “yırtıcı kullanıcılar” tarafından günlük işlemlerden, kripto para (cryptocurrency) biriminde yılda milyonlarca dolar ya da muhtemelen milyarlarca dolar kazandığından” yararlanıldığını söyledi.

Ajans, bazı durumlarda, belirli işlemlerin önceliklendirilmesi ve tüm bloklara güvenlik tehdidi oluşturacak yüksek ücretler ödendiğini belirtti.

Makaleye göre:

Wall Street‘teki yüksek frekanslı tüccarlar gibi, bu botlar değişimlerdeki (exchange) verimsizliklerden yararlanıyor, yüksek işlem ücretleri ödüyor ve ağ gecikmesini en baştan, yani sıradan kullanıcıların değişim (exchange) işlemlerini tahmin etmek ve istismar etmek için optimize ediyor.”

Araştırmacılar, 18 ay boyunca adsız ademi merkeziyetçi olmayan borsalarda işlem izlemek için harcadılar ve botların bu borsalarda insan kullanıcıları tarafından mümkün olandan daha hızlı bir şekilde işlem yapmak için gecikmelerden yararlandıklarını tespit ettiler.

Cornell Tech‘de bilgisayar bilimi alanında doktora öğrencisi olan çalışma yazarı Philip Daian, geleneksel bir sistemde, kullanıcıların bir aracı kurum veya ticaret yaptıkları birisine sahip olduğunu ve güvene dayalı bir ilişkisinin olduğunu söyledi.

Merkezi olmayan bir sistemde, komisyoncu, yerine “güvenilir bir üçüncü tarafa benzeyen, ancak gerçekte manipüle edilebilecek bir çok farklı hareketli parça var” gibi blok zinciri (blockchain) teknolojisi ile değiştirildi. “Öyleyse, blok zincirin (blockchain) gerçekte sana ne verdiğine çok dikkat etmelisin.”

Daian ayrıca, kripto para (cryptocurrency) birimi madencilerinin “muazzam” bir güce sahip olduklarını, belirli işlemleri öncelik sırasına koymak için daha yüksek ücretler alabilmelerini, “tüm sistemi savunmasız hale getirmelerini ya da daha önce akıllı sözleşmeler tarafından tahsis edilen fonları çalmak için blok zinciri (blockchain) tarihçelerini yeniden yazabileceklerini” söyledi.

Bunu yapmak için madencilerin, bir blok zinciri (blockchain) ağının çoğunluğunu kontrol etme ihtiyacı duyacağına dikkat çekiyorlar – bu da yüzde 51’lik saldırı denilen – buna büyük bir maliyet getiriyor. Bununla birlikte, bu tür saldırılar son bir yılda daha yaygın hale gelmiştir.

Çalışma, bu tür arbitraj taktikleri, muhtemelen “milyar dolarlık bir sorun” olan merkezi borsalarda da kullanılabileceğini ekliyor.

Bir Cevap Yazın