Arbitraj Nedir?

Avatar
arbitraj nedir? arbitraj nedir
Bitlo

Arbitraj, kısaca farklı borsalardaki küçük fiyat farklılıklarından istifade edip kar edilebilmesine verilen addır. Arbitraj aynı zamanda fiyatların uzun süre içerisinde ‘fair value’ denen adil fiyattan sapmasının da önüne geçen bir mekanizmadır. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte, borsa marketlerindeki fiyat hatalarından kar etmek zorlaştı. Birçok kullanıcı artık farklı marketteki fiyatları takip etmek için otomatik sistemler kurmuştur. Uygun bir fiyat hatası oluştuğunda buna hemen saldırılır ve bu kısa zamanda normale döner. Arbitraj finansal sistemin devamlılığı için gerekli bir mekanizmadır.

Bir Arbitraj Örneği

A şirketinin borsada 10 lira ile işlem görürken, farklı bir borsada aynı şirket 10.05 lira değerinden işlem görüyor olsun. Kullanıcı ilk borsadan hisse alarak ikinci borsaya satış gerçekleştirerek 0.05 liralık bir kar sağlayabilir. İlk borsada stoklar tükenene veya fiyat düzenlenene kadar bu işlemi sürdürebilir ve kar edebilir.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
asic nedir? asic nedir

ASIC Nedir?

Sonraki Haber
airdrop nedir? airdrop nedir

Airdrop Nedir?

İlgili Haberler
bitcoin hash rate'i düşüyor

Hashing Nedir?

Haber İçeriği Hide Hash fonksiyonu nasıl çalışır?Hashing Fonksiyonları neden önemlidir?Kriptografik Hash FonksiyonlarıÇakışmaya DayanıklılıkTers Görüntüye Dayanıklılıkİkincil Ters Görüntüye DayanıklılıkÇakışmaya…
Mert Özsaban
Devamını Oku