Güney Koreli Avukatlar Hükümeti Yasal Kripto Çerçevesi Hazırlaması için Lobi Çalışması Yürütüyor

Bitcoin-South-Korea-Guney-Koreli-Avukatlar-Hukumeti-Yasal-Kripto-cercevesicİcin-Lobi-calısması-Yurutuyor-kripto-para-cryptocurrency-blok-zincir-blockchain

Reuters UK’nin 8 Kasım tarihli haberine göre, Güney Kore’nin avukatları, hükümetin eylemlerini ve kripto para birimleri için yasal bir çerçeveyi hızlandırması için kulis yapıyor.

Üyelerinin tamamının talep ettiği Kore Barolar Birliği, hükümete kripto para birimi alanında daha hızlı hareket etme çağrısında bulundu. Barolar Birliği Başkanı Kim Hyun, mecliste basın toplantısı düzenleyerek şunları söyledi:

“Hükümeti olumsuz algılardan ve tereddütlerden uzaklaşmaya ve blok zincir (blockchain) endüstrisinin geliştirilmesine yardımcı olmak ve kripto paranın yan etkilerini önlemek için yasa tasarısı hazırlamaya çağırıyoruz.”

2017’nin sonlarına doğru hükümetin daha sıkı bir düzenleyici tutumunun palpe edilebilecek bir etkisi olmasına rağmen, Güney Koreli kripto bağlamı tarihsel olarak dünyanın en dinamiklerinden biri olmuştur. Ancak, bu düşüş, ülkenin “Kimchi Premium” olarak adlandırılan talebin – Kore’de küresel ortalamanın oldukça üzerinde kripto fiyatlarına yol açtığı – yeniden ortaya çıktığını ve kripto sektörüne olan ilginin azalmayacağına işaret ediyor.

Kore Barolar Birliği‘nin müdahalesi, yerel yatırımcıların Kasım ayından beri yürürlükte olan İlk Para Teklifleri (ICO) üzerindeki Çin tarzı yasağı yürürlükten kaldırıp kaldırılmayacağına dair Kasım ayında bir hükümet kararının açıklanacağını merakla beklemektedir.

Hükümet, kripto para ve blok zincir (blockchain) sektörüne karşı duruşunu en nihayetinde belirleyecek bir yol alıyor; Reuters’in de belirttiği gibi, hükümet blok zinciri düzenlemesini ancak titiz bir çalışmanın ardından sonlandırmak istediğini vurguladı.

Kore’nin Finansal Hizmetler Komisyonu’nun (FSC), geçtiğimiz günlerde kripto fonlarının ülkenin Sermaye Piyasaları Yasası’nı ihlal ettiği ve FSC başkanı Choi Jong-Ku’nin negatif olduğunu belirten bir uyarı yayınlayarak, iç regülatörlerin düşüşü sırasında – özellikle ICO‘lara karşı duruş – karışık sinyaller oldu.

Yine de, Choi Jong-Ku, yakın zamanda kara para aklamayı önleyici (AML) koruma önlemleri aldıkları ve sağlam müşteri tanıma (KYC) kontrolleri uyguladıkları sürece, kripto borsalarının bankacılık hükümleriyle hiçbir şekilde yüzleşmemesi gerektiğini ilan etti.

Hükümetlerin kripto para (cryptocurrency) ve blok zincir (blockchain) teknolojileri için gerekli yasal zemini oluşturmalarının gerekliliği hakkında ne düşünüyorsunuz?

Siz de görüş ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın