GitHub ve Slack Yaptırımlar, İran Bitcoin (BTC) İşletmelerine Zarar Veriyor

GitHub-ve-Slack-Yaptirimlar-iran-Bitcoin-BTC-isletmelerine-Zarar-Veriyor-kripto-para-cryptocurrency-blok-zincir-blockchain

İranlı Bitcoin (BTC) kullanıcıları dünyaya sansür direncinin gerçekte nasıl göründüğünü gösteriyor.

Geçen hafta sonundan itibaren, Microsoft’un GitHub’ı ABD’deki ticari kısıtlamalara dayanarak İran’daki hesapları belirlemeye ve yasaklamaya başladı. Bu nedenle, blok zinciri (blockchain) geliştiricilerinin özel depolar veya ticari girişimler için ücretli hizmetler içeren yazılım projelerine katılmaları engellenmektedir.

“Dünya çapındaki şirketler tarafından geliştirilmekte olan ciddi kripto (cryptocurrency) / blok zinciri (blockchain) projelerinin büyük çoğunluğu [özel depolarda] başlığın altında barındırılıyor,” dedi. “Öyleyse, yasaklı ülkelerden gelen geliştiricilere gelince, GitHub’ın bu son kısıtlaması, profesyonel yaşamları ve bu dünya standartlarında şirketlere katılıp katılamayacakları üzerinde büyük bir etkiye sahip olacak.”

Bu kısıtlamaların bazıları yanlışlıkla Avrupa veya Kuzey Amerika’da yaşayan İranlı gurbetçilere bile uygulanmaktadır. Bu aynı zamanda İranlı geliştiricilerin Aralık 2018‘de tekrar küresel ağlara katılma yeteneklerini sınırlamaya başlayan Slack gibi uzak işbirliği hizmetlerinde de geçerliydi.

GitHub sözcüsü şunları söyledi:

“Bazı GitHub hizmetleri, bu ülkelerdeki veya bölgelerdeki [ancak] kişisel amaçlı organizasyonel GitHub.com hesaplarında kullanılabilir, ancak ticari amaçlarla kullanılamaz.”

Bazı GitHub işlevlerindeki bu kısıtlama, kripto para (cryptocurrency) projelerini zaten etkiledi. Örneğin, Khodayar, ekibinin TradingView’in ekibinin yaklaşmakta olan değişimi (exchange) ile ilgili grafikler ve teknik göstergeler çizme koduna erişimini kaybettiğini söyledi.

Khodayar, “Ayrıca [TradingView’in] ekibi tarafından oluşturulan yeni belgelere de erişemiyoruz, bu nedenle doğrudan kodu okuyarak ve bir deneme yanılma tekniği kullanarak sorun üzerinde çalışmaya çalışıyoruz” dedi.

Khodayar daha önce kripto para (cryptocurrency) birimini satın almak ve satmak için eşler arası değişim LocalBitcoins’i kullanmıştı. Mayıs ayında bu hizmet İranlıları da yasaklamaya başladı. Tahran’daki kaynaklar bazı Bitcoin (BTC) tüccarlarının, siteye herhangi bir gün tamamen erişimini kaybetmeyi beklemelerine rağmen, başka ülkelerin sayfalarına teklifler göndererek hala siteyi kullandıklarını söyledi. Yine de, İran kaynakları Bitcoin’e (BTC) ilginin arttığını, taklit edilmediğini söyledi.

Sadece ilk adıyla tanınmak isteyen İranlı bir Bitcoin (BTC) kullanıcısı olan Amirhossein, Slack’e erişimini aylar önce kaybettiğini ancak GitHub tarafından işaretlenmediğini söyledi. Siteyi, İran Bitcoin (BTC) alışverişinde çalışmak, LocalBitcoins tarafından bırakılan boşluğu doldurmak ve oyun stüdyosunun serbest geliştiricisi olarak çalışan bir video oyununa Bitcoin (BTC) ödül özellikleri kazandırmak için kullanıyor.

Kamusal alanların sivil kullanımına yönelik siyasi sansürden bahseden Amirhossein, endişe etmediğini, çünkü bu tür senaryolar için önceden hazır olduğunu söyledi:

“Genellikle takma ad ve rastgele isimler kullanırım, böylece böyle durumlarda beni tanımlayamazlar. Eğer [sansür] olabilirse, olacak. ”

Global Dersler

Twitter, hükümetler Bitcoin (BTC) ve temel internet servislerine erişimi kısıtlarsa ne olacağını hipotezleyen Bitcoinlerle (BTC) doludur. İranlılar bugün bu zorluklarla karşı karşıya.

Birkaç İranlı kaynak GitHub‘daki halka açık Bitcoin Core (BTC) projeleri hakkında yorumda bulunabilecek ve katkıda bulunabileceklerini söyledi, ancak kısıtlama sadece özel repoları ve ücretli hizmetleri etkilemektedir.

Ayrıca, Bitcoin’in (BTC) en çok kullanılan yazılımının liderliğini sürdüren Wladimir van der Laan, gizli bir Tor hizmetinde Bitcoin (BTC) ile ilgili git depolarını yayınlayarak herkesin görüntüleyebilmesini sağlar. İranlı geliştiriciler, işbirliği için en popüler portalların bazılarına sansürlü erişime rağmen, Bitcoin (BTC) kullanıcılarının küresel topluluğa nasıl katılabileceğini gösteriyor.

Yeni başlayanlar için, Khodayar, İran’daki Bitcoin (BTC) madenciliği (mining) işletmeleri için yakın zamanda güvence altına alınan yasal düzenleme onayının erişimi artırmaya yardımcı olabileceğini söyledi. Bu organik olarak olmadı. Tahran’daki kaynakların verdiği demeçte, yerel Bitcoin (BTC) topluluğunun pek çok üyesi aylarca bunu düzenleyen regülatörlerle çalıştı. Yine de, iç ödemeler için Bitcoin (BTC) kullanmanın yasal yollarıyla ilgili yapılması gereken önemli çalışmalar var; bir İran Merkez Bankası hala yasaklanma eğiliminde görünüyor.

Amirhossein, İran’da Bitcoin (BTC) ile ilgilenen geliştiriciler, bu teknolojinin benimsenmesini artırmak için elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz” dedi.

İranlı Bal Porsukları

Feminist savunuculuk ve Farsça edebiyat çevirileriyle ilgili GitHub sayfalarına erişimi kısıtlayan bir diğer İranlı geliştirici Jadi, yeni yasak serilerinin merkezi sistemlere güvenmenin zorluğunu vurguladığını söyledi.

Jadi, GitHub gibi sıcakkanlı, özgürlük dostu bir topluluk bile bir şeyi sansürlemeye zorlanabilir” dedi. “Merkezi olmayan bir sistemde buna sahip olmayacağız.”

Bitcoin (BTC) kullanımını kısıtlayan düzenleyici baskıların, İran halkını sadece sınır ötesi ödemeler için ve aynı zamanda bir değer deposu olarak Bitcoin (BTC) ile ilgilendiğini belirtti. Yetkili, yeni hükümetin, acemi Bitcoin (BTC) endüstrisini düzenlemek için çok zaman harcadığı takdirde, bunun değerli olması gerektiğini söyledi.

Jadi, İran’daki bir madencinin (mining) fiyatı şimdi iki katı uluslararası fiyat” dedi. “Birçok insan hala satın alıyor, hatta evlerinde madencilik (mining) bile yapıyor.”

Elektriğe nispeten ucuz erişim, İran’ın Bitcoin (BTC) madencilik (mining) endüstrisini son birkaç yılda desteklemesine rağmen, düzenleyiciler Bitcoin (BTC) madenciliği (mining) çiftlikleri için yeni bir özel fiyat belirliyorlar.

Bu arada, BlockStack’ın DECS uygulamasından dağıtılmış çekme talepleri, ödemeler ve kimlik doğrulama için izin veren ConsenSys projelerine kadar GitHub’la karşılaştırılabilir platformlar sunmayı amaçlayan birçok merkezi olmayan servis var. Ancak GitHub ve Slack, yeni hizmetlerin sahip olmadığı yaygın ağ etkilerinden faydalanıyor.

Merkezi olmayan herhangi bir alternatif, karşılaştırılabilir sosyal yararları olan platformlara sansüre dirençli erişim sağlayana kadar Jadi ve Khodayar, hem İranlıların, hem de VPN, Tor hizmetleri ve kendi adına mesaj gönderen veya genel arkadaş ağları kombinasyonuna güveneceklerini söyledi.

Jadi dedi ki:

“Günün sonunda, bu internet ve paketler rotalarını bulacak. Böylece yeni teknolojilere katkıda bulunmaya ve benimsemeye devam edeceğiz” dedi.

Bir Cevap Yazın