G7: “Global Stabilcoinleri” Finansal İstikrarı Tehdit Ediyor

G7-Global-Stabilcoinleri-Finansal-istikrari-Tehdit-Ediyor-stablecoin-libra-cryptocurrency-facebook-visa-mastercard-kripto-para

G7 grubunun, “global istikrarlı paraların (stablecoin)küresel finansal sistem için bir tehdit oluşturduğunu söyleyen bir rapor hazırladığı bildirildi.

13 Ekim’deki BBC’ye göre, G7’den bir taslak rapor kripto para birimleriyle (cryptocurrency) ilgili çeşitli riskleri ana hatlarıyla açıkladı. Ayrıca, Libra Derneğine üye firmalar düzenleyici kaygıları ele alsalar da, gerekli düzenleyicilerden onay alamayacaklarını belirterek şunları söyledi:

G7, herhangi bir istikrarlı koin (stablecoin) projesinin yasal, düzenleyici ve gözetim zorlukları ve riskleri uygun şekilde ele alınana kadar çalışmaya başlamayacağına inanıyor.”

G7 ayrıca hızlıca ölçeklendirme potansiyeline sahip küresel istikrarlı koinlerin (stablecoin), kullanıcılar madeni paraya olan güvenini kaybederse rekabeti boğabileceğini ve finansal istikrarı tehdit edebileceğini belirtir.

Raporda, bu haftaki Uluslararası Para Fonu’nun yıllık toplantısında bakanları finanse etmek üzere iddialı bir şekilde sunulacak.

Libra için daha fazla sorun

BBC, raporun Facebook’un önerdiği Libra istikrarlı koin (stablecoin) projesini ortaya koymadığı halde, hali hazırda kabul edilen teklif edilen ödeme sistemi için daha fazla sorun yaratabileceğini belirtti.

Küresel düzenleyiciler projeye giderek daha fazla yaslanıyor ve İngiltere Merkez Bankası kısa süre önce Birleşik Krallık’ta yayınlanmadan önce uyması gereken hükümleri belirliyor.

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg bu ayın sonlarında ABD Temsilciler Meclisi Mali Hizmetler Komitesi’nden Libra hakkında ifade verecek. Komite başkanı Demokratik Temsilci Maxine Waters, projenin eleştirmeni oldu. Bu yılın başlarında, komite “Big Tech’i Finans Yasasından Uzak Tut” başlıklı yazı hazırladı.

Libra, yönetim konsorsiyumunun birkaç büyük ortak firmasının yakın zamanda projeden ayrıldığını gördü. 4 Ekim’de, büyük ödemeler ağı PayPal kuruluştan çekildi ve yakında Visa, Mastercard, Stripe ve eBay takip etti.

Ayrıca, Delaware’den Finco Hizmetleri, ticari marka ihlali, haksız rekabet ve Libra logosunun kullanımıyla ilgili “yanlış menşe isimlendirme” iddiasıyla Facebook’a karşı bir dava başlattı. Davacı aynı zamanda, Facebook için logo çalışması yapan eski tasarımcısını tasarımı yeniden kullanmak için dava ediyor.

Bir Cevap Yazın