Forbes, Blok Zincir (Blockchain) Kullanan Milyar Dolarlık Şirketlerin Listesini Paylaştı

Forbes-Blok-zincir-Blockchain-Kullanan-Milyar-Dolarlik-sirketlerin-Listesini-Paylasti-kripto-para-cryptocurrency-ethereum-eth-xrp-ripple-madencilik-mining-exchange

Finansal haber kaynağı Forbes, 16 Nisan’da “Blockchain’in Milyar Dolarlık Bebekleri” ya da minimum 1 milyar dolar değerinde asgari geliri veya değeri olan blok zincir (blockchain) teknolojisini kullanan şirketlerin bir listesini çıkardı.

Liste, bankalar ve takas şirketleri, gıda şirketleri, tedarik zinciri yönetimi firmaları ve diğerleri gibi geleneksel finansal firmaların yanı sıra kripto para (cryptocurrency) birimi ve blok zinciri (blockchain) geliştirme alanlarındaki şirketleri içermektedir.

Listelenen şirketlerin çoğu Amazon, Walmart, Facebook, ING, Mastercard, Microsoft ve Nestle gibi günlük hayatta yer alan isimlerdir.

Listede yer alan kripto para (cryptocurrency) ile ilgili şirketler arasında ABD merkezli kripto para (cryptocurrency) değişimi Coinbase, Avrupa madencilik ve donanım firması Bitfury ile blok zincir (blockchain) tabanlı finansal hizmetler ağı ve XRP token yaratıcısı Ripple bulunuyor.

Blok zincir (blockchain) teknolojisini benimseyen veya tamamen kullanan büyük firmalara dikkat çekmenin yanı sıra, liste aynı zamanda hangi blok zinciri (blockchain) protokollerinin benimsendiğini ve kimin tarafından benimsendiğini de içermektedir. Çeşitli Hyperledger protokolleri, blok zincir (blockchain) konsorsiyumu R3’ün Corda protokolü ve Ethereum ağı, çeşitli endüstrilerdeki bir çok firmada belirgin şekilde yer almaktadır.

Forbes, blok zinciri (blockchain) teknolojisinin, günde 90 milyon işlem kaydının veya dünyanın 48 trilyon dolarlık menkul kıymetlerin kayıtlarını tutan Depository Trust & Clearing Corp (DTCC) örneği çeşitli iş süreçlerini basitleştirme potansiyeline dikkat çekiyor.

Forbes’e göre, şirket, 50.000 hesabını, geleneksel elektronik temizleme ağlarında hala gerçekleşmesi muhtemel olan yinelenen prosedürleri ve mutabakatların ortadan kaldırılmasına yardımcı olacak bir blok zincir (blockchain) tabanlı sisteme geçirmeye başlayacak.

Mart ayı ortasında, DTCC tokenize edilmiş menkul kıymetlerin işlem sonrası işlenmesi için yol gösterici ilkeleri belirten bir bildiri yayınladı. Belge, belirsiz menkul kıymetler için yeni ortaya çıkan piyasanın benzersiz özelliklerini ortaya koyuyor ve geleneksel pazarlar için küresel politika standartlarının sıklıkla uygulanabilir olduğunu ve paydaşların güvenlik belirteç platformlarına ilişkin yasal sorumluluklarını belirlemelerinde yararlı olduğunu öne sürüyor.

Bir Cevap Yazın