Colorado, Kripto Para Birimleri İçin Menkul Kıymetler Yasası Muafiyeti ile İlgili Tasarı Sunuyor

Colorado-Kripto-Para-Birimleri-İcin-Menkul-Kiymetler-Yasasi-Muafiyeti-ile-İlgili-Tasari-Sunuyor-cryptocurrency-blok-zincir-blockchain-ico-ilk-para-teklifi

ABD’nin Colorado eyaleti, bazı “devlet menkul kıymetler kripto para birimleri için muafiyetler” sağlayan “Colorado Dijital Token Yasası” nı getirmiştir. Bu arada, devlet menkul kıymetler komisyoncusu 20 kripto para teklifine karşı şimdiden harekete geçti.

Colorado Kripto Para Yasası

Colorado’daki milletvekilleri, Cuma günü, diğer tekliflerin yanı sıra, bazı menkul kıymet yasalarından kripto para alanlarını muaf tutan “Colorado Digital Token Act” ı tanıttı. Dosyaya göre:

“Tasarı, menkul kıymetlerin tescili ve menkul kıymetler komisyoncusu-bayii ve satış temsilcisinin dijital belirteçlerle uğraşan kişiler için satış lisanslama gerekliliklerinden sınırlı muafiyet sağlıyor.”

Tasarıya göre, Colorado şirketleri devletin menkul kıymetler yasaları uyarınca “düzenleyici belirsizlikle karşı karşıya” diyorlar. Dijital belirteçleri tanımlamanın yanı sıra, tasarıda, “devlet menkul kıymetleri kaydının maliyetleri ve karmaşıklıklarının, Colorado’daki kripto para birimi alanında faaliyet gösteren, esasen tüketen bir amaç ”olan işletmeler için faydalardan ağır basabileceği belirtiliyor. Tasarıya göre, tüketim amacı “mallara, hizmetlere veya içeriğe erişim dahil olmak üzere mal, hizmet veya içerik sağlamak veya almak anlamına gelir”.

Tasarı ayrıca, bu yeni eylemin “büyümelerine yardımcı olmak amacıyla sermaye elde etmek için kripto ekonomik sistemler kullanan” devletteki işletmelere olanak sağlayacağını ileri sürüyor.

Colorado Sun yayını, “Eğer bir belirteç Colorado güvenli limanı kapsamında olmazsa” yasası hazırladıysa, “tipik menkul kıymetler yasası altında veya Howey Testi” olarak analiz edilmesi gerekir.

Colorado’nun Kripto Düzenleme Girişimleri

Geçen yıl nisan ayında, Colorado’daki milletvekilleri “Sanal Para Muafiyeti Para Vericileri Yasası” başlıklı bir yasa çıkardı. İlk başta tek bir oylama ile kabul edildi, ancak daha sonra bazı milletvekillerinin kararlarını değiştirdikten sonra başarısız oldu.

Haziran ayında, Vali John Hickenlooper Blockchain Teknolojisinin İlerlemesi Konseyini kurdu. O sırada devlet, “teknolojinin potansiyel uygulamalarını ve sınırlarını ve tüketiciler için korumaları dikkate alan blockchain teknolojisini destekleyen kapsamlı bir yasal çerçeve” önerileri sunmakta. Shapeshift CEO’su Erik Voorhees, konsey için atanan blok zincir endüstrisi liderleri arasındaydı.

Bu arada, Colorado Menkul Kıymetler Bölümü eyalette yasadışı olarak çalıştığı iddia edilen ilk madeni para tekliflerine (ICO’lar) karşı harekete geçti. Geçen yıl 20 Kasım’da, Menkul Kıymetler Komiseri Gerald Roma‘nın sahte ICO‘lara karşı 20 dava açtığını açıkladı. Bu emirler, devletin Düzenleyici Kurumlar Dairesi’nin (DORA) bir parçası olan ICO Görev Gücü tarafından yürütülen incelemelerden kaynaklandı.

Bir Cevap Yazın