Çin Merkez Bankası Başkanı STO’ları “Çin’de Yasadışı Mali Faaliyet” Olarak Tanımladı

cin-Merkez-Bankasi-Baskani-STO-cinde-Yasadisi-Mali-Faaliyet-Olarak-Tanımladi-kripto-para-cryptocurrency-blok-zincir-blockchain-ico

South China Morning Post’un (SCMP) haberine göre, ülkenin merkez bankası olan Çin Halk Bankası (PBoC), ülkedeki Güvenlik Token Teklifleri’nin (STO) yasadışı olduğunu vurguladı.

Çin Merkez Bankası’nın yönetici yardımcısı olan Pan Gongsheng, Pekin’deki bir zirve toplantısında yaptığı konuşmada, ” STO‘lar ve ICO’lar (İlk Para Teklifleri) yoluyla yapılan ‘yasadışı‘ finansman faaliyetlerinin, kripto para piyasasının ülke çapında temizlenmesine rağmen hâlâ ana hatlarda yaygın” olduğunu belirtti.

Gongsheng ayrıca, hükümetin devreye girmemesi durumunda kaotik kripto piyasasının Çin’deki genel finansal istikrarı bozabileceğini söyledi.

Merkez bankası yetkilisi, “son zamanlarda ortaya çıkan STO işinin hala temel olarak Çin’de yasa dışı bir mali faaliyet olduğunu” belirtti. Gongsheng ayrıca, kripto para birimlerinin suçla ilişkili duruşunu da yineledi:

“Sanal para, her türlü yasadışı ve suçlu faaliyetlerin suç ortağı haline geldi.”

Gongsheng, “Çin’de ICO‘lar aracılığıyla yürütülen finansman işlemlerinin çoğunun yasadışı para toplama, piramit satış planları ve diğer mali dolandırıcılıktan şüphelenildiğini” belirtti.

Haberde ayrıca, Mali İşler Bürosu şefi Huo Xuewen‘in bir hafta önce STO’lara karşı uyarıda bulunduğundan bahsediyor. Dedi ki:

“Pekin’de STO fonlarını destekleyenleri uyarmak istiyorum. Bunu Pekin’de yapmayın. Eğer yaparsanız kovulursunuz. ”

Öte yandan, blok zincir (blockchain) – çoğu kripto paranın arkasındaki teknoloji – Çin’de nispeten benimsenmiştir. Cointelegraph’ın yakın zamanlı bir haberine göre, bir Çinli İnternet Mahkemesi online yazarların fikri mülkiyetini korumak için blok zincir (blockchain) kullanmaya başladı.

Bu gelişmenin hukuki temelinin, Çin Yüksek Mahkemesi’nin Eylül ayındaki kararı olduğu ve blok zincirinin yasal olarak kanıt kabul ettiği varsayılabilir.

Bir Cevap Yazın