Bitfinex’in Tether Fonu ile 850 Milyon Dolarlık Zararı İddia Edildi

kripto-para-cryptocurrency-bitcoin-btc-rmb-degisim-borsası

New York Başsavcısı ofisi, kripto para borsası’nın Bitfinex’in 850 milyon dolar kaybettiğini ve daha sonra 25 Nisan’da yayınlanan bir açıklamaya göre gizlemek için bağlı istikrarlı işletmecisi Tether’den fon kullandığını iddia etti.

Başsavcı Letitia James, ofisinin, Bitfinex’in operatörü iFinex Inc.’in – Tether Limited‘in işletmecisi olan iFinex Inc.’in ve ilişkili kuruluşlarının, New York merkezli kriptoyu dolandırmış olabilecek faaliyetlerle ilgili olarak New York yasalarını ihlal ettiği iddiasıyla yatırımcıların dava açtığını açıkladı. James şunları söyledi:

“Araştırmamız, ‘parayı‘ sanal para birimi ile de kontrol eden ‘Bitfinex‘ ticaret platformunun operatörlerinin 850 milyon dolarlık ortak müşteri ve şirket fonlarının görünürdeki kaybını gizlemek için bir örtüşme yaptıklarını belirledi. New York eyaleti kripto para (cryptocurrency) işletmelerinin yasaya göre işlem yapmalarını zorunlu kıldı. Ve bu şirketler arasında yanlış yönlendirildiklerinde veya aldattıklarında yatırımcılara karşı durmaya ve onların adına adalet aramaya devam edeceğiz” dedi.

Yapılan açıklamalara göre, Bitfinex, yatırımcıların zararını asla açıklamadı, borsa yöneticileri ve Tether, Bitfinex’in 900 milyon dolarlık Tether’in nakit rezervlerine erişebildiği bir dizi çelişkili kurumsal işlemle uğraştı. Bitfinex’in, Tether’in rezervlerinden 700 milyon $ ‘dan az bir para almadığını ve fonların müşterilerin geri çekilmelerini engellemek için zararları ve yetersizlikleri gizlemek için kullandığı iddia ediliyor.

Mahkeme, şirketlerin operatörlerine, belirteçleri destekleyen ABD dolarının hemen dağıtılmasını durdurmalarını ve soruşturmayla ilgili bilgi ve belgeler hazırlamalarını emrettiğini bildirdi. Karar, şirketlerin potansiyel olarak ilgili belgeleri imha etmelerini de yasaklıyor.

Twitter’da kripto girişimcisi Alistair Milne, Bitfinex’in gerçekte bir borç olarak ne olduğu konusunda adil bir faiz oranı ödeyeceğini belirtti. Ayrıca, 60 milyon Bitfinex hissesi teminat olarak alınmıştır.

Ayrıca, Başsavcı, müşterilere zarar vermemek için Bitfinex ve Tether’i işlem yapmaya devam etmeye zorlama yönünde bir dava arıyor.

Tether, eleştirmenlerin ardından daha önce tartışmalarla karşı karşıya kaldıklarında, desteklediklerinden daha fazla jeton çıkarırken ve bunları Bitfinex kripto para (cryptocurrency) birimi değişimine gönderirken kesirli bir rezerv işlettiğinden şüpheleniyordu. ABD regülatörlerinden hem Bitfinex hem de Tether adına yapılan mahkeme celbi sonrasında şirket, stabilcoin’in uygun miktarda destek dolarına sahip olduğunu tespit eden resmi olmayan bir denetim emri verdi.

Bir Cevap Yazın