Alman Hükümeti, Özel “Paralel Para Birimlerini” Engelleme Planını Onayladı

Alman-Hukumeti-ozel-Paralel-Para-Birimlerini-Engelleme-Planini-Onayladi-kripto-para-cryptocurrency-blok-zincir-blockchain-libra-facebook

Almanya hükümeti, istikrarlı paraların alternatif para birimleri olmalarını ve devlet egemenliğini tehdit etmelerini önlemeyi amaçlayan bir blok zinciri (blockchain) stratejisini onayladı.

Reuters, 18 Eylül’de, Şansölye Angela Merkel’in kabinesinin, yaklaşmakta olan Libra kripto para biriminin (cryptocurrency) sosyal medya devi Facebook’tan aldığı riskleri hafifletmek amacıyla açık bir teklifle bugün stratejiyi geçtiğini bildirdi.

Para ihracını “özel şirketlere” bırakmayacağız

Reuters, Maliye Bakanı Olaf Scholz’a verdiği demeçte, hükümetin Almanya’yı önde gelen bir teknoloji bölgesi olarak güçlendirmek ve gelecekteki İnternet’in temel yapı taşı olarak blok zinciri (blockchain) yenilikçiliğini teşvik etmek istediğini söylerken, devletin özel sektörden olası blok zinciri (blockchain) para biriminin ihracına karşı temkinli kaldığını belirtti:

“Tüketicileri korumalı ve devlet egemenliğini korumalıyız. Devlet egemenliğinin temel bir unsuru para verilmesidir, bu görevi özel şirketlere bırakmayacağız ” dedi.

Yeni onaylanan strateji, dijital stablecoinlerin alternatif para birimleri olmalarını önlemek için Avrupa ve uluslararası müttefikleri ile yakın ilişki kurmasının yanı sıra, dijital merkez bankası parasının potansiyel faydalarını ve risklerini araştırmak için Bundesbank ile diyaloğunu güçlendirmeyi görecek.

Almanya ve Fransa, Libra karşıtı tutumlarını güçlendirdi

Reuters’in bildirdiği gibi, strateji belgesi ayrıca Alman hükümetinin 2019 yılında blok zinciri (blockchain) bazlı elektronik tahvillerin yürürlüğe girmesine izin verecek yeni yasalar getirmeyi hedeflediğini ortaya koydu.

Almanya’nın mali denetçisi Bafin’in başkanı Felix Hufeld, geçtiğimiz hafta gazetecilere verdiği demeçte, ajansın Libra ile yoğun görüşmelerde” olduğunu söyledi.

“Biz sorular sorduk, cevap aldık. Çok özel sorular, daha az ayrıntılı cevaplar.”

Dün, Bakan Scholz, Almanya’nın Alman parlamentosu Thomas Heilmann’ın yanı sıra Fransa’nın kabul ettiği Libra karşıtı tavrının yorumlarından da bahsederek Libra gibi paralel bir para birimini reddetmesi gerektiğini söyledi.

Libra’nın Avrupa ülkelerindeki onayını engellemeye yemin eden Fransız Maliye Bakanı Bruno Le Maire, Avrupa’nın madeni paraya meydan okuyacak kendi “kamusal kripto para birimini(cryptocurrency)” göz önünde bulundurması gerektiğini savundu.

Bir Cevap Yazın